آغاز کشت‌منداب با هدف کودسبز در 200 هکتار از اراضی سربیشه

آغاز کشت‌منداب با هدف کودسبز در 200 هکتار از اراضی سربیشه

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: کشت‌منداب با هدف تأمین کود سبز و تغذیه اراضی کشاورزی در ۲۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان مرزی آغاز شده است.

«سیدحسن رضوی»  اظهار کرد: طی سال زراعی ۹۷-۹۶ حدود ۲۰۰ هکتار از مزارع و باغات شهرستان زیر کشت‌منداب قرار می‌گیرد.

وی بابیان این‌که این ریزدانه با هدف اصلاح خاک در فصل پاییز بعنوان کود سبز کشت می‌شود، افزود: پس از گلدهی۱۵ درصد مزرعه به منظور افزایش ماده آلی به خاک برگردانده می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه اظهار کرد: با عنایت به تأثیر غیرمستقیم کشت این محصول در عملکرد محصول بعدی انتظار می‌رود کشاورزان همانند سال‌های گذشته استقبال خوبی از این کشت انجام دهند.

رضوی با بیان این‌که طی سال زراعی جاری ۲۰۷۰ کیلوگرم بذر منداب بصورت رایگان در میان کشاورزان توزیع می‌شود، گفت‌: متقاضیان باید برای دریافت بذر به‌منظور کشت در سال زراعی جاری به جهاد کشاورزی شهرستان و یا مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

رضوی ادامه داد: منداب با داشتن ریشه‌های عمیق وگسترده، باعث ایجاد منافذ در خاک و اصلاح فیزیکی خاک می‌شود.

وی، حاصلخیز شدن خاک از طریق افزایش ماده آلی خاک، جلوگیری از شسته شدن مواد غذایی داخل خاک، کاهش شوری خاک و افزایش عملکرد در تولید محصول بعدی، افزایش نفوذپذیری خاک و افزایش ظرفیت نگهداری و راندمان مصرف آب را از ویژگی‌های کشت منداب برشمرد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE