ابتکار: در عرصه خاک و آب بحران داریم

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه در عرصه خاک و آب بحران داریم گفت: امروز از خاک صحبت می کنیم در حالی که نحوه مدیریت منابع آب ما روی خاک و در نهایت هوا تاثیر گذاشته است.

مصومه ابتکار دیروز در همایش گرامیداشت سال جهانی خاک با بیان اینکه موضوعات زیست محیطی روزبه روز پیچیده تر می شود، اظهار کرد: بخشی از مشکلات ما در آلودگی هوا به فرسایش های بادی، کانون های داخلی و بین المللی گرد و غبار باز می گردد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در ۱۷ محور از اهداف جهانی توسعه پایدار به بحث خاک اشاره شده است، توضیح داد: ما در سطح ملی در اجرایی کردن این اهداف جهانی تلاش می کنیم.

وی با اذعان به اینکه سال هاست درباره مشکلات خاک سخن می گوییم، اما این مشکلات به مسئله ملی تبدیل نشده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست از سوی مقام معظم رهبری به جامعیتی میان تمام قوا منجر شده است.

به گفته ابتکار، دولت در بخش حفاظت از خاک اقدامات مفیدی داشته است که شاید مهم ترین آن ارائه لایحه خاک بوده که در دستور کار مجلس است و امیدواریم هرچه زودتر در همین دوره مجلس لایحه خاک به قانون تبدیل شود تا بتوانیم از ظرفیت های این قانون در حفاظت خاک بهره مند شویم.وی با تاکید بر اینکه در عرصه خاک و آب بحران داریم، تاکید کرد: کشور ما در شرایطی قرار دارد که در مسئله خاک نمی توانیم بیش از این زمان را از دست بدهیم و هم پیمانی ملی باید شکل بگیرد.

معاون رئیس جمهور در پایان سیب قرمزی را که در دست داشت به کره زمین تشبیه کرد که سه چهارم آن را آب فراگرفته است و تنها یک چهارم آن خاک است.وی پس از بریدن یک چهارم از سیب خاطرنشان کرد: از همین میزان هم تنها یک چهارم قابل زراعت است.ابتکار سپس با بریدن پوست این تکه کوچک تر ادامه داد: از آنجا که تنها سطح رویی خاک قابل استفاده است، همه سهم ما از خاک جهان برای کشاورزی و تهیه و تولید غذا همین اندازه است. در خور اشاره است پایگاه ملی منابع خاک و آب، در حاشیه همایش سال جهانی خاک رونمایی شد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE