اجراي طرح هاي حفاظت خاك آينده توسعه كشور را تضمين مي کند

اجرای طرح های حفاظت خاک آینده توسعه کشور را تضمین می کند

عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری کشور تاکید کرد: با توجه به تغییر شرایط اقلیمی و همچنین خشکسالی باید طرح های راهبردی برای حفاظت از کیفیت خاک های کشور اجرا شود تا به پایدار منابع اب و کنترل رواناب ها کمک خواهد کرد.

دکتر محمود عرب خدری در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت: باید ابتدا کیفیت پوشش گیاهی و حفاظت از آن مدنظر باشد و نوع کشت گیاهان هم موثر است که مهمترین محور حفاظت از خاک محسوب می شود.
وی افزود: محور دوم مدیریت خاک است و افزایش کود گیاهی و دامی است تا نفوذ پذیری بارش و آب را در خاک افزایش دهد و حاصلخیری خاک را پایدار کند.
خدری گفت: محور سوم هم اقدامات فیزیکی و ساختمانی است که پرهزینه محسوب می شود و شامل ساخت بند خاکی و احداث دیواره ها برای مدیریت آب و خاک است که نفوذ پذیری خاک را بیشتر می کند.
وی افزود: الگوهایی که در دهه ۷۰ برای آبخیزداری و کنترل رسوبات خاک اجرا می شد امروزه کارایی ندارد و باید مشارکت مردمی و هماهنگی همه دستگاه های ذیربط برای مدیریت پوشش گیاهی و حفظ حاصلخیزی خاک گسترش یابد و به مدیریت یکپارچه یا طرح جامع حوزه های آبخیزداری نیاز است.
عرب خدری گفت: با توجه به نقش مخرب فرسایش در کاهش تولیدات کشاورزی و منابع طبیعی
و پیامدهای زیست محیطی آن فعالیت های گسترده از جنبه های تحقیقات و اجرا برای کنترل این پدیده ضروری است.

وی گفت : با اجرای هر هکتار آبخیزداری می‌توان ۵۰۰مترمکعب آب جدید تولید کرد ضمن آنکه اجرای هر هکتارعملیات آبخیزداری از ۶٫۵ تن فرسایش خاکی و رسوب جلوگیری می‌کند.
اگر عملیات آبخیزداری حذف شود ، به اندازه‌ای رسوبات پشت دریاچه سدها جمع می‌شود که به‌طور میانگین هر سال معادل یک سدبزرگ از ظرفیت سدها کاسته می‌شود.
بنابراین گزارش ، آبخیزداری (Watershed Management)، علم و هنر برنامه‌ریزی مستمر و اجرای اقدام‌های لازم برای مدیریت منابع حوضه ‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثار منفی در منابع آب و خاک است.
به عبارت دیگر آبخیزداری طراحی و مدیریت حوزه به منظور حفاظت و استفاده صحیح و پایدار از منابع طبیعی با توجه ویژه به منابع آب و خاک است.
حفاظت خاک هم شامل مجموعه مطالعات و اقدمات اجرایی است که به منظور پیشگیری و کنترل تخریب، فرسایش خاک و تبعات ان (کاهش حاصلخیزی، تولید، رسوب و آلودگی منابع اب و نظایر آن) اجرا می شود.

حوضه آبخیز: عرصه‌ای است که رواناب ناشی از بارش بر روی آن توسط آبراهه‌ها جمع‌آوری و به یک خروجی نظیر رودخانه، آب انباشت، تالاب، دریاچه و دریا هدایت می‌ شود.

اهداف آبخیزداری: عمده اهداف اجرای فعالیت‌های آبخیزداری، مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز، کاهش فرسایش خا ک و رسوب دهی، کنترل هرز آب‌ها، کاهش سیل خیزی و بهره‌وری بهینه از نزولات آسمانی، ارتقا ی آگاهی عمومی و توسعه مشارکت مردم، توسعه فعالیت‌های مطالعاتی، تعیین ضوابط و استانداردها و ارزیابی اثرات اقدامات، تهیه برنامه جامع اصلاح کاربری و بهره‌برداری بهینه از اراضی و… است.

مهمترین وظایف آبخیزداری شامل این موارد است :
۱٫ مطالعه جامع و برنامه ریزی و تعیین خط مشی کلان، تهیه طرح و اجرای برنامه‌ها و حفاظت خاک و نظارت بر آنها
۲٫ تهیه و تدوین روشها، استانداردها، ضوابط و دستورالعمل‌های فنی
۳٫ ایجاد و توسعه ایستگاههای اندازه‌گیری در حوزه‌های آبخیز
۴٫ تعیین اولویتهای طرحهای تحقیقاتی و برنامه‌های آموزشی
۵٫ ارایه برنامه‌های ترویجی و اشاعه فرهنگ آبخیزداری در بین آبخیز نشینان
۶٫ هماهنگی سیاستها و اقدامات مرتبط با آبخیزداری
۷٫ توسعه ارتباطات بین‌المللی به منظور هماهنگی و ایجاد کار مشترک

به عقیده بسیاری از کارشناسان، بحران آب یکی از چالش‌های بسیار مهم سال‌های آینده در کره زمین خواهد بود. با عنایت به این که کشور ایران در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و میزان بارندگی در آن از متوسط جهانی کمتر می‌با شد؛ مشکل کمبود آب به طور یقین حادتر بوده و ضروری است تا تدابیر لا زم جهت پیشگیری از مشکلات فراروی آینده اندیشیده شود.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE