دو خاکی: استفاده از مالچ بیولوژیک برای اولین بار در کشور

استفاده از مالچ بیولوژیک برای اولین بار در کشور

به گزارش دو خاکی به نقل از خبرگزاری آنا، مدیرکل اداره محیط‌‌زیست استان آذربایجان غربی گفت: برای کنترل ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه، در ۳۰ هکتار از منطقه «جبل» به صورت آزمایشی مالچ‌پاشی طبیعی انجام می‌شود.

پرویز آراسته در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا افزود: از آنجا که وزش باد در مناطق خشک‌شده دریاچه ارومیه سبب ایجاد ریزگردهای نمکی در این منطقه می‌شود، برای کنترل آن قصد داریم به صورت آزمایشی مالچ‌پاشی طبیعی را در منطقه جبل (بین ارومیه و سلماس) انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه این مالچ طبیعی بوده و هیچ اثر زیانباری برای محیط‌ زیست و دریاچه ندارد، تصریح کرد: برای این کار با ۵ شرکت تولیدکننده مالچ بیولوژیک قراردادی منعقد کرده‌ایم و قرار است که مالچ تولیدی این شرکت‌ها به صورت آزمایشی در این منطقه پاشیده شود. در صورتی که نتیجه هرکدام از آنها مثبت بود سال آینده دوباره از این محصولات استفاده شود.

وی تاکید کرد: مالچ‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد بعد از سه سال تجزیه‌ می‌شوند و باروری خاک را نیز افزایش می‌دهند.

به گفته آراسته، ارزیابی اثار مالچ بیولوژریکی که در این قسمت از دریاچه پاشیده می‌شود از سوی دانشگاه ارومیه انجام خواهد شد و نتیجه آن کاملا علمی خواهد بود. هزینه انجام این پروژه نیز ۸۰۰ میلیون تومان برآورد شده است.

وی یادآور شد: ممکن است که این طرح با شکست مواجه شود، زیرا برای اولین بار است که مالچ بیولوژیک در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و نمی‌توان به طور دقیق گفت که چه نتیجه‌ای می‌تواند داشته باشد.

مدیر کل اداره محیط‌زیست استان آذربایجان غربی همچنین در خصوص وضع کنونی دریاچه ارومیه توضیح داد: اکنون تراز دریاچه ارومیه ۱۲۱۴ متر است و می‌توان گفت که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته فقط ۵ تا ۶ سانتی‌متر آب دریاچه پایین رفته است. این نشان می‌دهد که دریاچه اکنون به حالت ثبات رسیده است و عقب رفت‌آب کمتری داشته‌ایم.

بندر شرفخانه هم مالچ‌پاشی می‌شود

پیش‌تر نیز مدیرکل اداره محیط‌ زیست استان آذرباجان شرقی از مالچ‌پالشی در بندر شرفخانه خبر داده بود.

حمید قاسمی اعلام کرد که طرح عملیات پایلوت تثبیت کانون‌های ریزگرد نمکی دریاچه ارومیه در ساحل بندرشرفخانه شهرستان شبستر اجرایی شده است.

به گفته وی طبق بررسی‌های انجام شده توسط مشاوران اجرایی طرح، ۱۱ نوع مالچ تعیین و شناسایی شده‌اند که در نهایت سه نوع مالچ انتخاب و به صورت پایلوت با استفاده از سه نوع مالچ در منطقه « بندر شرفخانه» شهرستان شبستر هر یک به مساحت ۱۰ هکتار عملیات مالچ پاشی صورت می‌گیرد.

قاسمی با بیان اینکه مساحت دریاچه ارومیه ۵۰۰ هزار هکتار است، افزود: بر اساس پیش‌بینی‌ها، ۳۰ درصد از مساحت کل دریاچه می‌تواند به عنوان کانون‌های تولید ریزگرد عمل کنند.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه در برنامه ۱۰ساله (تا سال ۱۴۰۲ ) مقرر شده است حداقل به تراز اکولوژی یک هزار و ۲۷۴ متر ارتفاع دست یابیم.

آزمایش نخستین مالچ طبیعی دنیا در دریاچه ارومیه

در این بین رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت « صنعت‌سازه ساتراپ»، شرکتی که قرار است مالچ‌پاشی طبیعی را در این بخش از دریاچه ارومیه انجام دهد گفته که این نخستین مالچ طبیعی در دنیاست که توسط این شرکت تهیه و ثبت شده است و برای احیای دریاچه ارومیه به کار گرفته می‌شود.

امید کشمیری اعلام کرد: مالچ به عنوان تثبیت‌کننده ماسه‌های روان مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از بروز پدیده گرد و غبار و ریزگردها جلوگیری کند. با توجه به وضع دریاچه ارومیه و برای جلوگیری از ریزگردهای نمکی دریاچه مالچ طبیعی ساخت این شرکت که نمونه خارجی نداشته و عاری از مواد پلیمری است در ساحل بندر شرفخانه به کارگرفته می‌شود.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE