استفاده اندک از کود و سم، باعث سلامت محصولات کشاورزی کاشمر شده است

استفاده اندک از کود و سم، باعث سلامت محصولات کشاورزی کاشمر شده است

موضوع سلامت محصولات باغی و زراعی کاشمر و نیز افزایش سلامت عمومی با استفاده از ورزش‌های همگانی در شورای سلامت و امنیت غذایی کاشمر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر امروز در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی کاشمر که به ریاست فرماندار و در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: در رابطه با سلامت و امنیت غذایی، جهاد کشاورزی وظایف زیادی بر عهده دارد و در همین راستا تمامی مزارع و باغ‌های کاشمر و نیز دامداری‌ها که به تولید محصولات غذایی مشغول هستند توسط نیروهای جهاد کشاورزی رصد می‌شوند و آموزش‌های لازم نیز به آن‌ها ارائه می‌شود.

سید ابوالقاسم موسوی افزود: تمامی محصولاتی که در کاشمر تولید می‌شود محصولات سالم و حتی برخی از آن‌ها ارگانیک هستند چرا که در مزارع و باغ‌های کاشمر از سموم و کود کمی استفاده می‌شود و حتی میزان مصرف انواع کودها و سم‌ها در این شهرستان از میزانی که نیاز و استاندارد است هم کمتر است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در هر هکتار گندم و جو باید ۴۵۰ کیلو کود مصرف شود ولی خوشبختانه در کاشمر این میزان در حد ۲۵۰ کیلوگرم است و کشاورزان، بیشتر از کودهای حیوانی استفاده می‌کنند.

موسوی گفت: با توجه به مصرف پایین کود و سم در تولید محصولات زراعی و باغی کاشمر، به سلامت آن‌ها اطمینان داریم و البته برای دستیابی به محصول ارگانیک، کشاورزان و دامداران باید مسیر طولانی و مشکلی را طی کنند.

وی ادامه داد: در بخش کوهسرخ بسیاری از محصولات تولیدی به ویژه محصولات باغی همچون بادام و گردو چون هیچ گونه کود و سمی استفاده نمی‌شود در حد ارگانیک است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر اظهار داشت: هم خود ما در جهاد کشاورزی و هم بخش خصوصی که در زمینه تولید محصول سالم و استفاده به جا از کود و سم فعالیت می‌کنند باغ‌ها و زمین‌های زراعی کاشمر را رصد و بررسی می‌کنند.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE