0 آپدیت جدید از تلگرام دریافت شد.
البرز در استفاده بهينه از منابع آب و خاك رتبه نخست كشوري را دارد - دو خاکی

البرز در استفاده بهینه از منابع آب و خاک رتبه نخست کشوری را دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت: این استان با توجه به ماهیت خاص کشاورزی آن، از لحاظ استفاده بهینه منابع آب و خاک در کشور رتبه نخست را دارد.

سید مجید موسوی روز یکشنبه در نخستین نشست شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) استان البرز که در جهاد کشاورزی این استان برگزار شد، افزود: البرز به رغم وسعت کم اراضی کشاورزی (۷۵ هزار هکتار) که نیم درصد اراضی کشاورزی کشور را دارد اما ۲٫۲ درصد تولیدات این حوزه را به خود اختصاص داده است.
وی اظهارداشت: تولیدات بسیاری از محصولات کشاورزی در این استان از لحاظ کمی و کیفی رتبه برتر کشوری را دارد که می توان تولیدات قارچ خوراکی، توت فرنگی، آلو، هلو، شلیل، گیلاس را این جمله تولیدات دانست.
وی گفت: همچنین در تولیدات محصولات استراتژیک همچون گندم و جو به عنوان برتر کشوری بوده و رکوردار تولید در واحد سطح است.
موسوی اظهار امیدواری کرد تا با راه اندازی این شورا ارتباط بیشتری با بخش تحقیقات در استان به وجود آید و شاهد رشد بیشتر این تولیدات باشیم.
وی اضافه کرد: با راه اندازی این شورا در صدد هستیم تا ضمن استعداد سنجی برای اجرای طرح های کشوری در استان، از بهره برداران، کشاورزان و دامداران درخواست پروژه یابی داشته باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: این درخواست در شورای تات ارائه تا بررسی و تصویب شود و اعتبارات این تحقیقات از محل اعتبارات تحقیقات کاربردی در اختیار مجریان طرح قرار داده می شود.
شورای تات روز یکشنبه با حضور روسای مراکز تحقیقات بخش کشاورزی کشوری مستقر در کرج و مدیران کل حوزه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE