انجمن علوم خاک ایران، خواستار ایجاد دفتر خاک در جهاد کشاورزی شد

جلسات خوبی با مسئولان وزارتخانه جهاد کشاورزی برای مدیریت خاک و فعالیت بیشتر در این زمینه در سال جهانی خاک داشته‌ایم، اما در عمل چیزی ندیده‌ایم.

رئیس انجمن علوم خاک ایران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: به ازای هر مترمکعب آب در کشور، به‌طور میانگین یک کیلوگرم مواد غذایی تولید می‌شود که با مدیریت خاک می‌توان میزان تولید را به دوبرابر رساند و ۱۰۰ درصد افزایش بهره‌وری داشت.

منوچهر گرجی با اشاره به اینکه آبیاری تحت فشار که امروزه بسیار رایج است، حداکثر ۲۰ درصد راندمان مصرف آب و بهره‌وری را افزایش می‌دهد و برای هر هکتار نیز حدود هشت میلیون تومان هزینه دارد، افزود: این در حالی است که روش‌های مدیریت خاک هزینه‌ها را به نصف کاهش می‌دهد و با کمترین هزینه، بیشترین منفعت را دارد.

وی روش‌های مدیریت خاک را شامل مدیریت شخم، مدیریت کود و حاصلخیزی، مدیریت حفاظت خاک و کنترل فرسایش، مدیریت استفاده از مواد اصلاح‌کننده در خاک، مدیریت مواد آلی خاک، مدیریت پوشش خاک برشمرد و خاطرنشان کرد: خاک، کیمیا است، اگر کم‌توجهی به خاک ادامه‌دار شود، خسارات فراوانی به جامعه وارد خواهد شد، شاید مسئله آب از خاک مهم‌تر باشد، اما برای حفظ آب و بهره‌وری مناسب از آن باید خاک را حفظ کنیم، چون حدود ۹۰ درصد از آب‌های کشور در کشاورزی استفاده می‌شود.

گرجی با ادعای اینکه در وزارت جهاد کشاورزی هیچ تشکیلاتی برای خاک وجود ندارد، ادامه داد: بخش آبخیزداری کار خاصی روی خاک انجام نمی‌دهد و به هیچ عنوان وارد بخش اراضی کشاورزی نمی‌شود.

وی تصریح کرد: معاونت آب و خاک نیز فقط در بخش آب فعالیت می‌کند و نه دفتری برای خاک دارد، نه یک ریال بودجه در بودجه‌های سالانه به خاک اختصاص داده و نه برنامه جدی برای مدیریت خاک ارائه کرده است و فعالیت آنها در این بخش تقریباً به صفر رسیده است.

رئیس انجمن علوم خاک ایران با بیان اینکه با توجه به اهمیت خاک در چند سال گذشته، پنجم دسامبر به‌عنوان “روز جهانی خاک” اعلام شد، تأکید کرد: با افزایش اهمیت موضوع، سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۵ را سال جهانی خاک نامگذاری کرد، اما وزارت جهاد کشاورزی تاکنون وارد این موضوع نشده است و مسئولان هنوز توجیه نشده‌اند.

گرجی یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی آمریکا در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد به ازای هر تن فرسایش خاک، ۲۸ دلار خسارت وارد می‌شود، از آنجا که فرسایش خاک در کشور ما حداقل دو میلیارد تن است، خسارتی که به ما وارد می‌شود، بدون در نظر گرفتن آلودگی آب و هوا، بیماری‌ها و کاهش محصول، ۵۶ میلیارد دلار است که بدون شک این میزان خسارت ارزش این را دارد که تشکیلاتی را برای حفاظت خاک داشته باشیم.

وی یادآور شد: با وجود یک تشکیلات منسجم برای مدیریت خاک کشور و ارائه یک برنامه پنج تا ۱۰ ساله می‌توانیم تولید محصول را به دوبرابر برسانیم.

گرجی اهداف انجمن علوم خاک ایران را در سال جهانی خاک برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های مختلف، توجیه مسئولان، ارتباط فعال با خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها، برگزاری مسابقات شعر، عکس و کلیپ، فراخوان مقاله، برگزاری شب شعر، تعامل با آموزش و پرورش، ساخت فیلم و رونمایی از تمبر سال جهانی خاک اعلام کرد./

گفتگو: افسانه زعیم‌زادهنرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE