اندرباره فرسایش خاک وطن

[ رضا ملانوروزی – طنزنویس ]- بنده می دانستم باد که می‌آید خاکها را جابه جا کرده و فرسوده می کند و البته بیشتر ازآن آب است که خاک را فرسایش داده و با خود می برد . شنیده بودم ایران رتبه اول در فرسایش خاک را در جهان دارد و البته می دانستم خیلی از کشورهای جهان بادهای بسیار بسیار قوی تری از ما دارند و البته از نظر بارشهای سیل آسا هم ما عددی نیستم در جهان بالای ۲۵۰ میلیمتربارش . در کنار بادهای ضعیف و بارانهای قطره ای البته تنها کشوری هم هستیم که وزارت کشاورزی به این بزرگی داریم که در هر شهر این مملکت یک ساختمانی و یا دفتری دارد ، با کارشناسانی که این روزها تعدادشان به صد هزار نفر رسیده و مشغول خدمت رسانی کارشناسی هستند .

رحیم که داشت چای می داد گفت مهندس معادله درست کردی باز . برگشتم به معادله و به خودم گفتم مسئول اصلی فرسایش کیه ؟همکارم گفت خدا رو شکر ایندفعه فقط دو تا سازمان داریم که اهل خاکند یکی همین وزارت کشاورزی یکی هم تولیت قبرستانها و آرامگاه‌های کشور که البته دومی نه تنها خاک استفاده نمی کنه بلکه خاک هم ایجاد می کنه ولی خیلی کم .

به خودم گفتم باید ببینم فرسایش خاک چندمین دغدغه وزیر کشاورزی می تونه باشه ؟اولین دغدغه وزیر محترم قیمت مرغه .یعنی برای صد تومن بالا و پایین رفتن، خبرنگار در اتاق وزیره و وزیر هم اتفاقا همون موقع باید یا در حال وارد نمودن مرغ به سردخانه یا خارج کردن اون به بازارهای کشورباشه . دومین دغدغه وزیر محترم تولید گندمه که باید همیشه آمار قابل قبولی در میزان افزایش این محصول راهبردی حتی در موقع کاهش آن به مجلس ارائه بده .سومین دغدغه وزیر محترم مدیریت منابع انسانی است . مدیریت صد هزار کارمند که حقوق خوبی هم نمیگیرن و باید تازه همیشه در حال سرکشی از جنگل‌ها و باغات و دامداری‌های کشورباشند انصافا کار سخت و زمانبریه. چهارمین دغدغه وزیر جور کردن و دادن حقوق به همین کارمندانه وایجاد رضایت نسبی فضای وزارتخونه است. پنجمین دغدغه وزیر محترم جابه جایی هرروزه وزارتخونه از این ساختمون به اون ساختمون و خلاصه کابل کشی و نصب تلفن و خرید لوازم اداریه .

ششمین دغدغه وزیر ارائه آمار و عملکرد سه ماهه اول تا ۱۲ ماهه کل ساله که باید اعداد اون رو منطبق با اسناد بالا دستی کشور ارائه بده . مثل آماری که خلیلیان روزهای آخرش در دولت قبل داد و گفت در تولید غذا به خودکفایی ۹۵ درصدی رسیدیم .

هفتمین دغدغه وزیر عزیز رفتن به همایش ها ، جلسات ،کنفرانسهای داخلی و خارجی و  انجام مذاکرات بین المللیه ،هشتمین دغدغه، رسیدگی هر ساله به وضعیت چایکارانه که سالهاست برشکست شدن و بعدش در پی جور کردن پول خرید شیر از دامپروری‌هایی‌که این روزها اوضاعشون خیلی خرابه .خب یه نفر هم که سیب زمینی ها رو چال می کنه دو روز وقت وزیر رو تلف می کنه تا سنگ رو از چاه دربیاره .یه موقع هم که وزیر می خواد بشینه وتنهایی چای بخوره جنگلی آتیش می‌گیره و باید از قدرت پشت پرده خودش بیشترین استفاده رو بکنه و تلفن بزنه به دوستان دوران سربازیش برای جور کردن بالگرد سالم ساعت نزدیک به سه شده بود و من هنوز به دغدغه فرسایش خاک وزیر نرسیده بودم . دغدغه بعدی وزیر مدیریت نهادهای دامی و کشاورزی و رقابت تنگاتنگ با رانتخواران این عرصه است . دغدغه دهم اثبات هرساله اینه که با این همه سمی که وارد مملکت میشه ولی محصولات ما خیلی هم سالم و با کمترین سم تولید میشن که این کار خیلی هم ساده نیست .بیمه کشاورزان ،بیمه خسارت، واردات صادرات ،تنظیم باز میوه شب عید از شش ماه قبل از عید و … .

رحیم وارد اتاق شد و گفت پیداکردی مقصر کیه ؟گفتم چطور ؟ گفت آخه من همش تو آبدارخونه داشتم به این موضوع فکر می کردم ولی به نتیجه نرسیدم . مهندس ایندفعه معادله خیلی سخت بود .دوباره گفتم چطور؟ رحیم گفت آخه فدات شم ما فقط در فرسایش که رکورد نداریم . دوستان الان رفتن تو صادرات خاک کشاورزی . میگن سود ۳۳ درصد بانکی رو فقط این کار الان جواب میده . وقتی در پیاده رو راه می رفتم خانمی از کنارم رد شد و در گوشی موبایلش بلند گفت خاک تو سرش کنن… و البته فهمیدم به جز صادرات مصارف فرهنگی هم داریم که باید میزان تخریبش در آمار لحاظ بشه.

روزنامه آفتاب یزدنرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE