دوخاکی : ایران بالاترین نرخ فرسایش خاک دنیا را دارد.

ایران بالاترین نرخ فرسایش خاک دنیا را دارد

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ایران با سالانه پنج میلیارد تن فرسایش خاک، بالاترین نرخ دنیا را در زمینه فرسایش دارد.

به گزارش ایرنا، محمد درویش در همایش یکروزه محیط زیست، صنایع معدنی و توسعه پایدار در دانشگاه کاشان اظهار داشت: این میزان فرسایش خاک ایران سه برابر متوسط آسیا و بالاترین نرخ در جهان است.

وی بحران های زیست محیطی کشور را شامل بحران آب، خاک، تنوع زیست محیطی و آلودگی هوا دانست.

درویش بحران خاک را مهمتر از آب دانست و با اشاره به اثرات مخرب زیست محیطی معادن تاکید کرد: آب را با ترفندهایی مانند شیرین کردن می توان تامین کرد، اما از دست رفتن خاک غیرقابل جبران است.

وی نحوه مدیریت معادن را موثر در کاهش فرسایش خاک دانست و تصریح کرد: حداقل فاصله فعالیت استخراج و بهره برداری موادمعدنی از فضاهای حساس مانند محوطه های تاریخی باید ۵۰۰ متر و در صورت استفاده مواد منفجره ۸۰۰ متر باشد.

درویش ایجاد کریدور مناسب برای حیات وحش، جمع آوری و خارج کردن تمامی تاسیسات و تجهیزات معدنی ایجاد شده در پایان عمر معادن، هدایت جریان آب های بالادست محدوده معدن و تخصیص و احداث فضای سبز به میزان حداقل ۱۵ درصد سطح بهره برداری معادن با گونه های بومی را از جمله راهکارهای مدیریتی برای استقرار معادن دانست.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که ۱۰ درصد از سود خالص فعالیت های معدنی به حفظ محیط زیست اختصاص یابد، آسیب پذیری خاک کمتر می شود.

وی همچنین اظهار داشت: ابزارآلات استفاده شده در بخش معدن نیز متناسب با دانش روز جهان نیست و این مساله در فرسایش خاک اثرات زیادی دارد.

درویش برخی راهکارهای جبران خسارت فعالیت های معدنی در بخش محیط زیست را افزایش سرمایه گذاری و ارتقای نرم افزاری این بخش و کاهش خام فروشی و توجه بیشتر به پژوهش و تاسیس دانشکده معدن، اختصاص دست کم ۱۰ درصد از درآمدها به بخش پژوهش و حمایت از رسانه های زیست محیطی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه محیط زیست بستر توسعه است نه یکی از ارکان توسعه افزود: فرسایش استاندارد در کشور ما باید کمتر از ۱۵ تن در هکتار باشد.

درویش افزود: اگر با سونامی های مختلف در حوزه سلامتی روبرو هستیم و طبق گفته وزیر بهداشت که هزینه درمان سرطان در سال گذشته به مرز باور نکردنی ۱۰۲ هزار میلیارد ریال رسید و یا در اصفهان سونامی های مختلفی از بیماریهای ام اس غوغا می کند و به بهانه مصلحت اندیشی ملاحظات زیست محیطی را رها می کنیم، به این دلیل است که عمیقا درنیافته ایم محیط زیست بستر توسعه است و این ناشی از کم کاری در بهبود کیفیت شاخص های زیست محیطی است.

وی افت سطح آبهای زیرزمینی در ۶۰ دشت اصلی کشور از جمله دشت کاشان را بیشتر از دو متر عنوان کرد و گفت: اگر نشست زمین در پایتخت ایران به ۹۰ برابر شرایط بحرانی رسیده و بحران ریزگردها سبب شده در ۱۰ سال اخیر نام سه شهر ایران به عنوان آلوده ترین شهرهای جهان مطرح شود ناشی از کم کاری شگفت انگیز و بی تفاوتی باورنکردنی ما نسبت به محیط زیست است.

همایش محیط زیست، صنایع معدنی و توسعه پایدار با حضور کارشناسان و فعالان محیط زیست با همکاری انجمن مردم نهاد کویر سبز و گروه صنعتی درین کاشان در تالار آزادی دانشگاه کاشان برگزار شد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE