بانک خاک کشور افتتاح شد

«بانک خاک» کشور افتتاح شد

پس از سال ها فراز و نشیب برای تشکیل بانک خاک کشور بالاخره این بانک در کرج افتتاح شد .

جالب است بدانید در این بانک ،اطلاعات و آنالیزهای خاک ۳۱ استان کشور نگهداری می شود .

«مهرزاد محصص مستشاری » معاون برنامه ریزی موسسه تحقیات خاک و آب کشور که در کرج مستقر است ،گفت : با افتتاح این بانک و با داشتن اطلاعات جامع خاک استان های مختلف می توانیم از این اطلاعات در برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت کشاورزی ، صنعتی و زیست محیطی بهره ببریم . از آنجا که بانک خاک تنها چندین ماه است پا گرفته در حال حاضر اطلاعات کلی هر استان را دراختیار داریم ولی در ماه های آتی بنا داریم اطلاعات تخصصی خاک مناطق مختلف هر استان را نیز ذخیره کنیم تا در طر ح تغییر الگوی کشت از آن استفاده کنیم .

وی همچنین در خصوص روند تصویب لایحه خاک کشور گفت : خوشبختانه پس از ۱۰ سال کار، این لایحه درمجلس به تصویب رسیده و در حال حاضر برای تصویب نهایی به شورای نگهبان رفته است .سال هاست خلاء بزرگی برای داشتن قوانین مشخص برای حفاظت از خاک وجود داشته و امیدواریم با تصویب نهایی این لایحه از این منبع تجدید ناپذیر برای نسل های آینده حفاظت کنیم .

تغییر کاربری ، بهره برداری صحیح از خاک ، بحث قاچاق خاک و جلوگیری از آلوده شدن خاک از جمله مهم ترین مسائل مطرح شده در این لایحه است .

گفتنی است برای تشکیل هر سانتیمتر خاک به عنوان یک منبع تجدید ناپذیر باید صدها سال و شاید هزاران سال صبر کرد که این نشان دهنده اهمیت خاک برای محیط زیست و کشاورزی است .


برچسب ها

نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE