برنامه‌ریزی برای آب بدون توجه به خاک بی‌معناست

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: باید توجه داشت که هرگونه برنامه‌ریزی برای آب بدون توجه به خاک هیچ معنایی ندارد و این موضوع باید مورد توجه مسئولان نیز باشد.

به گزارش دو خاکی ، علی‌مراد اکبری عصر امروز در آئین افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت کشاورزی اصفهان اظهار کرد: ظرفیت‌های فراوانی در بخش خصوصی برای ورود به عرصه کشاورزی وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر وضعیت بارندگی را طی چند سال گذشته بررسی کنیم از سال ۱۳۴۴ تا ۱۳۹۳ شکست‌های زیادی در میزان بارندگی مشاهده می‌شود اما میزان این شکست‌ها از سال ۱۳۷۸ به بعد بسیار زیادتر بوده و خشکسالی‌ها افزایش یافته است.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: حدود ۵۰۰ هزار متر مکعب از نقاط کشور در وضعیت قرمز کمبود آب قرار دارند و در آینده‌ای نزدیک سرانه مصرف آب به زیر هزار مترمکعب می‌رسد، این زنگ خطری است که نیاز به برنامه‌ریزی دارد.

وی اضافه کرد: میزان استحصال از منابع آبی مختلف نشان می‌دهد که بیشترین سرمایه‌گذاری در بخش آب توسط مردم انجام گرفته است و نیاز است در زمینه منابع آبی با حساسیت و ریزبینی پیش رفت.

اکبری گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر از تعداد ۵۰ هزار حلقه چاه در سال ۵۲ به ۸۰۰ هزار حلقه در سال ۹۴ رسیدیم که از این میزان ۳۰۰ هزار حلقه چاه به صورت غیرمجاز حفر شده است و ۵۰ میلیارد متر مکعب آب از سفره‌های زیرزمینی برداشت شده است که جای تامل دارد.

وی تاکید کرد: اکنون به ازای هر هکتار خاک ۱۷ تن فرسایش خاک داریم و سالانه ۲ میلیارد مترمکعب از خاک کشور دچار فرسایش شده و ۵۶ میلیارد دلار خسارت به بار می‌آورد که باید در برنامه ششم توسعه هرگونه برنامه‌ریزی را بدون در نظر گرفتن خاک متوقف کرد، متاسفانه فرسایش خاک بسیار زیاد است و اگر این‌گونه پیش برویم تا پنج سال آینده در زمینه خاک مناسب کشاورزی با مشکل مواجه می‌شویم.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: برای رفع مشکل کمبود منابع آبی در دشت‌های شرق اصفهان که خاکی حاصل‌خیز دارند باید آب از سد زاینده‌رود با استفاده از لوله توزیع شود.

وی اعلام کرد: باید توجه داشت که هرگونه برنامه‌ریزی برای آب بدون توجه به خاک هیچ معنایی ندارد و این موضوع باید مورد توجه مسئولان نیز باشد.

اکبری گفت: به نظر می‌رسد دوران سدسازی در کشور پایان یافته و منابع مالی باید در راستای افزایش بهره‌وری استفاده شوند.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE