دو خاکی: تدوین استاندارد منابع خاک کشور

تدوین استاندارد منابع خاک کشور

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام تدوین استاندارد منابع خاک در کشور گفت: در تدوین استاندارد خاک ایران تعیین حدود مجاز آلاینده ها در سطح خاک به منظور جلوگیری از هرگونه آلودگی و پسامد محیط زیستی منفی مدنظر قرار گرفته است.

به گزارش دو خاکی، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ، حسن پسندیده با بیان اینکه مهم‌ترین هدف از تدوین استاندارد خاک در همه کشورها حفاظت از سلامت انسان است،گفت: استانداردهای آلودگی منابع خاک به منظور حفظ سلامت انسان، حفاظت از محیط زیست و حفاظت از آب‌های زیر زمینی در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت : این استانداردها برای کاربری های مختلف مسکونی، کشاورزی، جنگل و مرتع، تجاری و پارک تفریحی ، در خاکهای اسیدی و غیراسیدی مشتمل بر ۸۸ پارامتر آلاینده در پنج گروه ترکیبات آلی (۲۱ پارامتر) ترکیبات آروماتیک چند حلقه ای (۱۶ پارامتر)، هیدروکربن های کلره (۲۲ پارامتر) آفت کشها (۷ پارامتر) و فلزات سنگین (۲۲ پارامتر) توسط سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری وزارتخانه های مرتبط تهیه و تدوین شده است.

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای تدوین استاندارد های خاک ، استاندارد خاک بسیاری از کشورهایی نظیر امریکا، هلند، استرالیا، انگلستان، کانادا و نیوزیلند که دارای استانداردها و قوانین معتبر است ، مورد مطالعه قرار گرفت.

پسندیده با اعلام تدوین استاندارد منابع خاک در کشور گفت: این استاندارد در نیمه نخست سال ۹۲ از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به ادارات کل حفاظت محیط زیست استانها ابلاغ گردیده است.

وی گفت: مقادیر استاندارد خاک، استانداردهای عمومی کیفیت هستند که در کشورهای مختلف برای قانونمند کردن مدیریت خاکهای آلوده به تصویب رسیده اند.

به گفته پسندیده ، مقادیر استاندارد آلاینده ها در خاک نشاندهنده غلظتی از آلاینده های خاک است که در صورتی که مقدار آنها افزایش یابد ممکن است باعث ایجاد اثرات سوء بر سلامتی انسان و یا سایر موجودات گردد و در صورتی که غلظت واقعی این آلاینده ها کمتر و یا معادل مقدار استاندارد باشد این مقدار قابل قبول است.

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست یکی از پیامدهای مهم آلودگی خاک را انتقال آلاینده از سطوح مختلف خاک به لایه های زیرین خاک و در نهایت آلودگی منابع آب زیر زمینی ، انتقال آلاینده ها از خاک به گیاهان، موجودات خاکزی و انتقال آلودگی از خاک به انسان برشمرد.

وی همچنین گفت : در تدوین استاندارد خاک ایران تعیین حدود مجاز آلاینده ها در سطح خاک به منظور جلوگیری از هرگونه آلودگی و پسامد محیط زیستی منفی مدنظر قرار گرفته است.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE