تدوین برنامه مفصل مدیریت حاصلخیزی خاک در کشور

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت تولید در بخش کشاورزی گفت: با تلاش کارشناسان و محققان ، برنامه مفصل مدیریت حاصلخیزی خاک در این موسسه تدوین شده است.

کامبیز بازرگان در همایش کلزا که در سالن همایش موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی مستقر در مشکین دشت فردیس برگزار شد، افزود: این برنامه، نسخه ای مهم برای حفاظت از خاک و چگونگی استفاده از آن است. وی ادامه داد: تدوین این برنامه همواره از مطالبه های بخش های مختلف وزارت جهاد کشاورزی بوده است و موسسه خاک و آب به آن اهتمام داشته است.

بازرگان افزود: به دنبال ترویج یافته های علمی در زمینه خاک و آب هستیم و در این زمینه حرکت های خوبی اتفاق افتاده است . رئیس موسسه تحقیقاتی خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی تربیت و آموزش افرادی به عنوان نسخه نویس کود از برنامه های آتی این موسسه است و می توان در بین فارغ التحصیلان در حوزه خاکشناسی، زراعت،علوم خاک،آب و گیاهی افرادی را انتخاب کرد.وی جهت گیری برای بند تنش ها از جمله تنش گرمایی و سرمایی ، مسائله شوری و بکارگیری دانش حاصلخیزی تغذیه گیاه در جهت مقابله با این تنش ها را از برنامه های محوری موسسه خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی برشمرد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE