دو خاکی: تعیین روش برآورد هزینه‌های ناشی از آلودگی خاک

تعیین روش برآورد هزینه‌های ناشی از آلودگی خاک

دستور العمل برآورد هزینه‌های ناشی از آلودگی منابع خاک و جریمه ناشی از آن تدوین و در شورای پژوهشی حفاظت محیط زیست استان اصفهان تصویب شد.

به گزارش دریافتی از اداره پژوهش و فناوری حفاظت محیط زیست استان اصفهان در این پژوهش با استفاده از مطالعات پایه در زمینه ضرورت و سوابق طرح در کشور، منطقه و جهان، بررسی قوانین و مقررات و وضعیت موجود بر اساس ویژگی های منابع آلاینده و محیط های پذیرنده آنها به تدوین دستورالعمل برآورد هزینه ناشی از آلودگی منابع خاک و جریمه ناشی از آن پرداخته شده است.

تدوین ساختار نظارتی برای کنترل و پیشگیری و پاک‌سازی آلاینده‌های منابع و اکوسیستم‌های خاک و تدوین حقوق کیفری عوامل آلاینده کننده منابع خاک از دیگر سر‌فصل‌های این پژوهش مهم است.

این مطالعه توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان با همکاری واحد خدمات مشاوره پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان به وسیله دکتر مجید سراجی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان  انجام یافته است.

استاندارهای تدوین شده در این پژوهش برای تأیید و تصویب نهایی در شورای عالی محیط زیست به سازمان حفاظت محیط زیست کشور ارسال خواهد شد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE