کود شیمیایی

توزیع بیش از 18 هزار تن کود در بین کشاورزان زنجانی

معاون فنی و بازرگانی سازمان تعاون روستایی استان زنجان گفت: این سازمان ۱۸ هزار و ۲۰۰ تن کود از انواع کود ازته، فسفاته و پتاسه در بین کشاورزان توزیع کرده است.

سید موسی متوسلین روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: تامین نهاده های مورد نیاز کشاورزان یکی از سیاست های سازمان تعاون روستایی است که علاوه بر تامین و توزیع کود تولید بذر گندم نیز توسط این سازمان انجام می شود.
وی یادآورشد: طی سالجاری این میزان کود توسط ۱۵ عاملیت تعاونی در بین کشاورزان توزیع شده است.
معاون فنی و بازرگانی سازمان تعاون روستایی استان زنجان گفت: سهمیه عاملیت در کشت بهاره کود ازته ۱۳ هزار تن بود که با ۲۷ درصد مازاد بر جذب این میزان به ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن جذب رسید و در بین کشاورزان این استان توزیع شد.
متوسلین اظهارکرد: علاوه بر توزیع این کود یکهزار و ۳۰۰ تن کود فسفاته و ۴۰۰ تن نیز کود پتاسه نیز توسط سازمان تعاون روستایی استان زنجان جذب و توزیع شد.
به گفته وی، کشاورزان این کودهای توزیع شده را بر اساس نرخ دولتی تعیین شده خریداری کردند.
معاون فنی و بازرگانی سازمان تعاون روستایی استان زنجان گفت: علاوه بر توزیع کود، برای سالجاری سه هزار تن نیز بذر آبی پس از طی مراحل بوجاری، ضدعفونی، تولید و توزیع آن انجام شد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان پیش از این گفته بود: تغذیه گیاهی در ارتقای کمیت و کیفیت محصولات تولیدی حایز اهمیت بوده و در این باره مصرف درست و اصولی انواع کود توسط کشاورزان الزامی است.
در مصرف انواع کود باید نیاز محصول ملاک عمل باشد چرا که مصرف کم یا زیاد آن هر ۲ عاملی برای افت عملکرد و کیفیت محصول خواهد بود.
توزیع انواع کود از اواخر شهریور امسال در استان زنجان آغاز شده است و تا اواسط آبان ادامه دارد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE