خاک، موضوع امنیت ملی است

رئیس موسسه تحقیقات آب وخاک بابیان اینکه قطار علوم خاک امروز به ایستگاه محیط زیست رسید، گفت: اکنون می‌دانیم خاک‌های ما دچار خشکی، فرسایش، شوری، آلودگی، تغییرکاربری، ضعف بنیه غذایی و کمبود مواد آلی است.

دکتر کامبیز بازرگان که در همایش گرامیداشت سال جهانی خاک سخن می‌گفت با بیان اینکه این موضوع تبعات خطرناک و آزاردهنده‌ای از جمله گردوغبار و آلودگی هوا برای جامعه ایرانی ایجاد کرده است، هشدار داد: علل افول چندین تمدن از جمله تمدن سومری و مایا، شوری و فرسایش خاک بوده است.

وی با تاکید بر اینکه باید جایگاه خاک را در امنیت ملی کشور باور کنیم، گفت: کیفیت خاک به طور مستقیم امنیت آب را متاثر خواهد کرد و بر امنیت انرژی و امنیت آب و هوا تاثیر خواهد گذاشت.

به گفته بازرگان، خاک مسئولیت امنیت غذا و در نتیجه امنیت محیطی را برعهده دارد که امنیت سیاسی کشور از آن متاثر است؛ بنابراین خاک موضوع امنیت ملی است.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE