خاک کشور صادر نمی شود / کیفیت کود داخلی با افزایش نظارت بهتر می‌شود

رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب گفت: از کیفیت کودهای وارداتی اطمینان بیشتری داریم، اما با افزایش نظارت بر تولید کودهای داخلی امکان بهبود کیفیت وجود دارد.

کامبیز بازرگان رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب گفت: کیفیت کودهای وارداتی به طورکلی نسبت به کودهای تولیدی بهتر است، زیرا بخش قابل توجهی از کودهای وارداتی از کشورهای اروپایی و کشورهایی که دارای استانداردهای بین‌المللی هستند، وارد می شود.

وی در مورد علت این موضوع اظهار داشت: شاید یکی از دلایل اطمینان بیشتر نسبت به کودهای وارداتی این است که از زمانی که مجوز تولید کود در داخل کشور را صادر کردیم، نظارت کافی روی کیفیت آن نداشتیم.

بازرگان با بیان اینکه با اجرای شیوه‌نامه ثبت کود مشکلاتی که راجع به کیفیت کود وجود دارد، به مرور از بین می‌رود، گفت: اما با این وجود ممکن است برخی کودها به اسم کود خارجی در کارگاههای زیرزمینی بسته‌بندی شود که این دسته از کودها به هیچ عنوان مورد تایید ما نیست.

رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب با بیان اینکه اگرچه برخی کودهای داخلی هم دارای کیفیت خوبی است، تصریح کرد: اما کودهای وارداتی که از مبادی رسمی و از تولید‌کنندگان معتبر خارجی خریداری می‌شود، قطعا با توجه به نظارتی که در کشور مبدا بر روی آن انجام می‌شود، مورد اطمینان است.

وی در مورد مقدار واردات کود از کشور چین که غالبا بی‌کیفیت هم هستند، اظهار بی‌اطلاعی کرد و در پاسخ به این سؤال که موضوع صادرات خاک چیست، گفت: صادرات خاک نداریم و مجوزی برای این موضوع هم صادر نشده است.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE