خطر شوری خاک در زمین‌های سیستان‌

خطر شوری خاک در زمین‌های سیستان‌

عضو هیئت‌علمی دانشگاه سیستان‌وبلوچستان گفت: ریزش شن و ماسه‌های روان در زمین‌های کشاورزی باعث می‌شود که نمک موجود دراین ماسه‌ها بر اثر آبیاری زمین‌های کشاورزی حل شود و شوری خاک کشاورزی را افزایش دهد.

دکتر حسین نگارش  افزود: افزایش خاک‌های شور کاشت محصولات را محدود و راندمان تولید را پایین می‌آورد. خسارت ناشی از حرکت شن‌های روان روی اراضی کشاورزی بیشتر از سایر بخش‌ها بوده است.

نگارش، یکی از راه‌های مبارزه با حرکت شن‌های روان را مالچ‌پاشی، عنوان و اظهار کرد: متاسفانه زارعین اجازه مالچ‌پاشی روی تپه‌های ماسه‌ای در زمین‌های کشاورزی خود را نمی‌دهند زیرا امیدوارند که خود باد نیز عامل حرکت‌های تپه‌های ماسه‌ای از زمین‌های کشاورزی، به خارج از زمین شود. سالانه حجم عظیمی از ماسه‌های بادی، مناطق مسکونی و روستاها را مورد هجوم خود قرار می‌دهد.

نگارش افزود: اصلی‌ترین عامل فرسایش بادی در منطقه سیستان، وقوع توفان‌های ماسه‌ای در اثر وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان است.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE