درگذشت نابهنگام استاد فرهیخته علوم خاک

نجفعلی کریمیان، استاد دانشگاه، مولف و محقق برجسته کشور و از بنیانگذاران انجمن علوم خاک ایران دار فانی را وداع گفت.

إنا لله وإنا إلیه راجعون

به گزارش دو خاکی، صبح امروز سه‌شنبه (۱۲ اسفندماه) استاد فرهیخته گروه علوم خاک دانشگاه شیراز و از بنیانگذاران انجمن علوم خاک ایران دار فانی را وداع گفت.

مرحوم شادروان، استاد نمونه کشوری، نایب‌رئیس و دبیر انجمن علوم خاک ایران، عضو هیئت تحریریه نشریات علوم خاک در دانشگاه‌های مختلف و دارای بیش از ۲۰۰ مقاله علمی پژوهشی در مجلات ISI و ISC بود.

این استاد برجسته مترجم کتاب شیمی خاک (کتاب برگزیده دانشگاهی کشور) و نیز مولف کتاب روش جامع تشخیص و توصیه بهینه کود برای کشاورزی پایدار بود. زنده‌یاد در سال ۸۶ از سوی انجمن علوم خاک ایران به عنوان خاکشناس ممتاز سال برگزیده شد.

وب‌سایت دو خاکی این ضایعه را به جامعه علوم خاک کشور تسلیت عرض نموده و از در گاه پروردگار متعال برای روح آن بزرگوار مغفرت و برای بازماندگان، صبر جمی مسئلت می نماید.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE