ردپایی از «خاک» در برنامه ششم وجود ندارد

معاون وزیر جهادکشاورزی:

غفلت از خاک مهمترین کاستی در بخش کشاورزی و زیستی کشور است

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه خاک اصلی ترین منبع توسعه همه جانبه اقتصادی به شمار می رود، گفت: اکنون غفلت از وضعیت منابع خاک مهمترین کاستی در بخش کشاورزی و زیستی کشور است.

به گزارش جهان اقتصاد، علیمراد اکبری در آیین پایانی گردهمایی ملی برنامه ریزی تحقیقات مدیریت پایدار خاک و آب در موسسه تحقیقاتی خاک و آب کشور درالبرز، افزود: در کشور وضعیت آب و خاک مناسب نیست و برنامه ریزی بدون درنظر گرفتن خاک مفهومی ندارد زیرا خاک هم بستر حیات جانوران و گیاهان بوده و هم مخزنی برای آب است و اگر خاک را درنیابیم برنامه ریزی برای آب معنا ندارد.

وی با بیان اینکه کشور ما تاب آوری توسعه افقی و توان اکولوژیکی در بخش کشاورزی را ندارد، اظهار کرد: در بعضی مناطق باید سطح زیرکشت را کم کنیم و به سمت توسعه عمومی و بهره وری برویم.

وی عوامل زیادی را در بهره وری دخیل دانست و گفت: ۲ عنصر پایه بهره وری آب و خا ک است اما اکنون یکی از مسائلی که در کشور برروی آن مانور داده می شود موضوع آب است لیکن در بحث خاک غفلت شده است.

اکبری افزود: باید وضعیت نامطلوب خاک را به برنامه ریزان کشور اطلاع رسانی و توان تولیدی خاک را با حفظ پایداری سرزمین به دقت رصد و پیگیری کنیم تا مسائلی که برای آب اتفاق افتاد برای خاک تکرار نشود.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه دورانی در کشور حاکم شد که کسی به مسایل غیرسازه ای فکر نمی کرد، گفت: شاید در آن دوران ایجاد سازه های سدی مورد نیاز بود ولی ساخت این سازه ها بدون توجه به مسائل زیست محیطی و پایداری سرزمین مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه در تلاش هستیم برای خاک مشکلی همچون آب رخ ندهد، ادامه داد: خیلی تلاش کردیم که ردپایی از خاک در برنامه ششم داشته باشیم ولی در سال ۹۶ هیچ اعتباری برای آن تخصیص نیافته است.

**جایگاه ضعیف ایران در مجامع جهانی در موضوع آب و خاک

اکبری جایگاه ایران در مجامع جهانی در موضوع آب و خاک را ضعیف دانست و اظهار کرد: البته در موضوع آب جایگاه بهتری داریم ولی اکنون ۲ قرارداد با فائو امضا کرده ایم که یکی با مبلغ ۱۰ میلیون دلار و دیگری ۵۰۰ هزار دلار است که مشترک بین ۸ کشور همچون عراق، تونس، مصر و ایران است که نخستین جلسه آن در مصر برگزار شد.

وی تاکید کرد که باید تلاش کنیم حضور و جایگاهمان را در مجامع علمی جهان قوی تر کنیم به طوری که اکنون در موضوع سیمیت (کشت گندم و ذرت) جزو ۳ کشور اول شامل ترکیه، مکزیک و ایران هستیم و برای ما مهم است که در یک مجمع و مرکزتحقیقاتی جهانی با این وسعت حضور داشته باشیم.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE