روز دانشجو یا روز مدرک جو؟؟؟

گلشن آفرنجه
در مفهوم و مبحث دانشجو به بیراهه رفته ایم. اگر نام دانشجو را به کسانی که برایشان فرقی نمی‌کند و اهمیتی ندارد که در اطرافشان و حتی بر خودشان چه می‌گذرد اطلاق کنیم، قطعا دچار اشتباه شده ایم.
وقتی دانشجو بودن صرفاً به معنی چهارسال یا بیشتر برای گرفتن مجوز ورود به بازار کار تعریف می‌شود و بستری که دانشجو قرار است در آن اصطلاحاً علم و دانش بیاموزد، مکان هایی مثل دانشگاه آزاد، غیر انتفاعی، علمی کاربردی و پیام نور باشد که تنها و تنها سیستم شان پول را می‌شناسد که تو را به رسمیت بپذیرد؛ مفهوم دانشجو و دانشگاه بیشتر به معامله ی بازاری نزدیک می شود تا علم و معرفت و دانش.
وقتی یک دانشجوی کارشناسی به ازای ۶ یا ۷ میلیون مدرک بی کاربردی دریافت می‌کند، شاید اصلا از خودش نپرسد که چقدر باید پرداخت برای هیچ؟؟؟
وقتی بیشتر صندلی‌های دانشگاه‌های دولتی ما از قبل اشغال شده است، شاید دانشجوی بهترین دانشگاه‌های ما از خودشان نپرسند که چرا؟؟ شاید هنوز فکر می‌کنند که کلید ورود به دانشگاه رقابت هرچه بیشتر علم و دانش است نه سهمیه‌های عجیب و غریب و پول.
با این وضعیت و خیل عظیم افرادی که خودشان را دانشجو محسوب میکنند نمی‌دانم روز دانشجو را به چه کسی باید تبریک گفت؟؟؟نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE