روز طبیعت گرامی باد

سیزده به در فرصتی برای فرهنگ‌سازی حفظ محیط زیست

روز سیزدهم فروردین که «روز طبیعت» نام‌گذاری شده است تا مردم به دور از هیاهوی زندگی قرن صنعتی و همه روزمرگی‌ها و دود و سروصدای ماشین‌ها در طبیعت زیبا در کنار سبزه ها و آب‌ها و چشمه‌های روان بگذرانند.
آنچه جای تأسف دارد تخریب طبیعت زیبا در روزی با نام و با بهانه پاس داشت طبیعت می‌باشد.
فرهنگ احترام به طبیعت را باید از کودکی آموخت و در بزرگسالی به کوچک ترها آموزش داد. «روز طبیعت»، فرصت بسیار مناسبی است تا این درس بزرگ را به فرزندان دلبندمان بیاموزیم. آن ها باید بدانند که طبیعت زیبای سرزمینمان ایران، خانه بزرگ تر همه ما به شمار می آید و ضرر آسیب رساندن به درختان و سبزه زارها، ابتدا به خودمان برمی گردد. اگر کودکان یاد بگیرند که درختان، ریه های تنفسی زمین هستند و بدون آن ها، حیات روی زمین رو به نابودی می رود، هیچ گاه به از بین رفتن طبیعت شگفت انگیز کشورمان راضی نخواهند شد. کودکان امروز، پدران و مادران فردای این سرزمین اند و با این فرهنگ سازی درست، می توان عشق به طبیعت را در دل آن ها کاشت.
آلودگی آب‌ها، تخریب محیط زیست و تخریب خاک از جمله عواملی است که در این طبیعت گردی ها شدیدتر می‌گردد و باید با آگاه‌سازی بیشتر در جهت حفظ محیط زیست، خاک و آب قدم برداریم.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE