سامانه پیام کوتاه تعیین اصالت کود راه اندازی شد

سامانه پیام کوتاه تعیین اصالت کود راه اندازی شد

دو خاکی -با هدف ساماندهی و نظارت بر بازار کود مصرفی بخش کشاورزی،سامانه پیام کوتاه تعیین اصالت کود توسط موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی شد.

به گزارش دو خاکی به نقل از موسسه تحقیقات خاک و آب، براساس تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم ثبت،کنترل کیفی و ساماندهی تولید، توزیع مواد کودی و ارتقاء کیفیت آنها، با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود «آیین نامه ثبت و کنترل کیفی انواع مواد کودی» در تاریخ ۲۱/۸/۹۳ توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ گردید.

این گزارش می افزاید: بر اساس این آیین نامه، مؤسسه تحقیقات خاک و آب مأمور شد تا ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ آئین نامه مذکور «شیوه نامه اجرایی ثبت مواد کودی در کشور» را تدوین و ابلاغ نماید و متعاقب آن کلیه تولید کنندگان و واردکنندگان مواد کودی موظف به ثبت کلیه مواد کودی تولیدی و وارداتی خود در این مؤسسه شدند.

در ادامه این گزارش امده است: همچنین بر اساس آیین نامه مذکور عرضه و فروش کلیه مواد کودی از تاریخ ۲۱/۸/۹۴ بدون شماره ثبت مؤسسه تحقیقات خاک و آب ممنوع شد.

این گزارش ادامه می دهد:با راه اندازی سامانه پیام کوتاه ثبت کود توسط موسسه تحقیقات خاک و آب، خریداران انواع مواد کودی برای اطمینان از اصالت کودهای خریداری شده می توانند شماره ثبت برچسب روی بسته کود را به شماره ۳۰۰۰۶۴۶۴۲۴ پیامک نمایند.

این سامانه در پاسخ،اطلاعات و مشخصات ماده کودی را ارسال و خریداران می توانند از تقلبی نبودن کود خریداری شده اطمینان حاصل کنند.

این گزارش می افزاید:این اقدام در بهبود وضعیت تولید،عرضه و مصرف مواد کودی موثر و از هزینه های اضافی کشاورزان در خرید و مصرف کودهای تقلبی و بی کیفیت و زیان رسان به محیط زیست جلوگیری می کند./

 نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE