دو خاکی - ضرورت حفظ منابع طبیعی در روز طبیعت/نکات ایمنی ۱۳بدر به گردشگران

ضرورت حفظ منابع طبیعی در روز طبیعت/نکات ایمنی

تبریز – معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی بر ضرورت حفظ منابع طبیعی در روز طبیعت تاکید کرد.

به گزارش دو خاکی به نقل از خبرگزاری مهر، ایوب ایرانی فام ظهر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران با تاکید بر اینکه فرهنگ حفاظت از طبیعت در روز طبیعت فراموش نشود، افزود: روزهای نوروزی و به خصوص سیزده بدر این فرصت را برای همگان فراهم می سازد تا برای ساعاتی هم که شده سری به طبیعت بزنند ولی باید این طبیعت را برای آیندگان نیز حفظ کنند.

وی با بیان اینکه لازم است فرهنگ حراست از منابع طبیعی و خدادادی در جامعه نهادینه شود، ابراز داشت: این طبیعت و زیبایی آن ارثی است که ما ملزم هستیم آن را به نحو مطلوب به آیندگان انتقال دهیم.

ایرانی فام با اشاره به اینکه مردم و دوستداران طبیعت در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی استان کوشا باشند، گفت: همه مسافران و گردشگران در صورت مشاهده هرگونه تخلف و آسیب زدن به طبیعت، مراتب را به مراجع زیربط گزارش دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در خصوص نکات ایمنی ۱۳بدر به گردشگران اظهار داشت: مسافران نوروزی باید در صورت نیاز به ایجاد آتش در طبیعت نکات ایمنی را رعایت کرده و از شکستن شاخه درختان و بوته های مراتع خودداری کنند و همچنین خوروها روی علف ها و برگ های خشک متوقف نشود چراکه علاوه بر سفت ساختن زمین های زراعی، هنگام روشن کردن خودرو موجب ایجاد جرقه و آتش گرفتن علف ها و برگ های خشک می شود.

ایرانی فام با تاکید بر اینکه همه مردم نه فقط در روز طبیعت بلکه در هر روز یک محیط بان و حافظ طبیعت باشند، گفت: خانواده ها هنگام برافراشتن چادر دقت کنند که باعث تخریب پوشش گیاهی نشوند و مراقب باشند تا فرزندان کوچک و افراد دیگر درختان را زخمی نکنند.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE