طرح پژوهشی تثبیت خاک با استفاده از نانورس

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: طرح پژوهشی تثبیت خاک با استفاده از نانورس توسط پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان، مورد تایید سازمان محیط زیست کشور و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته است.

به گزارش دو خاکی به نقل از ایمنا، دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان آمادگی دارد برای انجام تحقیقات محیطی و تثبیت خاک به روش نانورس در پایگاه‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های لازم را انجام دهد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در دیدار با امیر دریا‌دار رضا عباسی فرمانده پایگاه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بندرجاسک گفت: با بازدید از دستاورد‌های علمی، پژوهشی و فناورانه نیروی دریایی ارتش، بسیار احساس غرور و افتخار می‌کنم که در جمع جوانان غیور و انقلابی نیروی دریایی حضور یافتم.
وی افزود: امنیت و آسایش کشور در گرو تقویت نیرو‌های نظامی و انتظامی و مرز‌بانان جان‌بر‌کف ایران اسلامی است.
امیری با توجه به فعالیت‌های دانش بنیان انجام شده در دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان خاطر‌نشان کرد:‌ طرح پژوهشی تثبیت خاک با استفاده از نانورس توسط پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) به صورت پایلوت در وسعت ۵۰ هکتار از اراضی بیابانی استان اصفهان انجام شده و این طرح به عنوان یک طرح ملی مورد تایید سازمان محیط زیست کشور و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته است.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) افزود: کاهش در هزینه‌ها، عدم تخریب پوشش گیاهی، دوام تثبیت خاک از جمله مزایای طرح تثبیت خاک و ریز‌گرد‌ها با استفاده از نانورس است که پژوهشگران واحد اصفهان(خوراسگان) به تکنولوژی آن دست یافته‌اند.
وی گفت: با توجه به مشکل وجود ریزگردها و شن‌های روان در مناطق پایگاه‌های نظامی، دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان آمادگی دارد برای انجام تحقیقات محیطی و تثبیت خاک به روش نانورس در پایگاه‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های لازم را انجام دهد.
امیری با توجه به قطب بودن دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) در گرایش‌های مختلف کشاورزی و وجود مزرعه، گلخانه، مرغ‌‌داری و دامداری مجهز و با روش‌های پیشرفته علمی در این دانشگاه خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) در زمینه اصلاح نژاد دام، روش‌های نوین پرورش دام و طیور، کشت گلخانه‌ای و دست‌یابی به تکنولوژی بذرهای گلخانه‌ای به توفیقات ویژه‌ای دست یافته و آمادگی دارد در صورت فراهم آمدن امکانات لازم از جمله آب و زمین کشاورزی در آبادانی منطقه تاریخی مکران به روش‌های علمی اقدام کند.
بازدید از تجهیزات دریایی، ناو جماران، کارخانجات ساخت و تعمیر ناوگان دریایی، مجموعه مزرعه و دام‌پروری نیروی دریایی جاسک از جمله برنامه‌های انجام شده در این سفر بود و مقرر شد با توجه به اینکه طرح پژوهشی تثبیت خاک و مبارزه با ریزگردها با استفاده از نانورس مورد استقبال مقامات مناطق و پایگاه‌های نیروی دریایی ارتش در بندر‌عباس و بندر جاسک قرار گرفت، برای عملیاتی شدن و عقد تفاهم‌نامه‌های همکاری، مقامات ارشد پایگاه نیروی دریایی جاسک، با سفر به اصفهان از دستاوردهای علمی و پژوهشی و تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان بازدید کنند.

 نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE