عیسی کلانتری: در مصرف آب‌های تجدیدپذیر و فرسایش خاک اولیم!

مشاور معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر ضرورت قوی‌شدن سازمان حفاظت محیط زیست، از مقام اول ایران در مصرف آب‌های تجدیدپذیر کشور و میزان فرسایش خاک خبر داد و گفت: مراتع کشور توسط ۱۱۰ میلیون دام غارت می‌شود!

به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عیسی کلانتری طی سخنانی در نشست «موانع سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ محیط زیست ایران» که شامگاه سه‌شنبه در دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه اگر کشور در توسعه خود استراتژی نداشته باشد همه ارکان کشور از جمله محیط زیست به هم می‌ریزد، تصریح کرد: در دهه ۷۰ میلادی، غربی‌ها توسعه پایدار را مطرح کردند و تقریبا به این نوع توسعه پایبند بودند.

وی با بیان اینکه توسعه پایدار چهار اصل را مبنا قرار می‌دهد، افزود: در توسعه پایدار هر فعالیتی باید اقتصادی باشد، هیچ فعالیتی نباید مخرب محیط زیست باشد، هیچ فعالیتی نظم اجتماعی را نباید به هم بریزد و هیچ فعالیتی نباید حقوق نسل‌های بعدی را پایمال کند. اگر همه برنامه‌های ما هم بر این مبنا استوار بود بسیاری از مشکلات امروز کشور وجود نداشت.

مشاور معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه زمانی که توسعه پایدار در برنامه سوم مطرح شد برخی گفتند این کلمه، کلمه غربی است و از برنامه حذف کردند و چیزی هم جایگزین آن نشد، اظهار کرد: محیط زیست و سازمان حفاظت محیط زیست باید تابعی از سیاست‌های توسعه پایدار باشند.

کلانتری با تاکید بر اینکه اگر در جامعه‌ای فقر حاکم باشد محیط زیست به شدت مورد تهدید قرار خواهد گرفت، ادامه داد: اگر در جامعه‌ای توسعه حاکم نباشد قطعا فقر در آنجا حاکمیت خواهد یافت. توسعه برخلاف تصور برخی در تضاد با محیط زیست نیست اما برخی فکر می‌کنند اگر کشور توسعه‌یافته باشد، محیط زیست آن نابود خواهد شد در حالی که کشورهای توسعه‌نیافته، کم‌سواد و با فرهنگ اجتماعی ضعیف، محیط زیست تخریب‌شده دارند.

وی با بیان اینکه وقتی استراتژی و آمایش نداریم محیط زیست هم تخریب خواهد شد، افزود: با پیشرفت‌های تکنولوژی که در ۶۰ سال گذشته در جهان ایجاد شده در کشور ما از این تکنولوژی‌ها نه برای بهبود بلکه برای تخریب استفاده شده است. به طوری که تا ۷۰ سال پیش کسی توان و امکان قطع درختان جنگل یا امکان استفاده از آب‌های زیرزمینی در این حد وسیع را نداشت اما پیشرفت تکنولوژی باعث تسریع این تخریب‌ها شده است.

کلانتری با تاکید بر اینکه بخشی از ضعف محیط زیست به پیکره و بدنه سازمان حفاظت محیط زیست و نگاه آن به محیط زیست برمی‌گردد، اظهار کرد: کشور به پیشرفت و توسعه احتیاج دارد و دنبال افزایش ارزش افزوده، درآمد سرانه، رفاه شهروندان و اشتغال است در حالی که سال‌ها پیش بررسی و اظهارنظر یک طرح از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به دلایل عدم توانایی کافی و عدم وجود متخصصان زیست‌محیطی سه یا چهار سال طول می‌کشید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پاسخ سازمان حفاظت محیط زیست به تاسیس یک نیروگاه دو سال طول می‌کشد، گفت:‌ در گذشته نیز اساسا پاسخی به درخواست اظهارنظرها داده نمی‌شد بنابراین نباید انتظار داشته باشند که همه نیروگاه‌های ساخته‌شده رعایت ضوابط زیست‌محیطی را بکنند یا نیروگاه نسازند. این ضعف درونی سازمان حفاظت محیط زیست در آن زمان بود.

ضعف سازمان حفاظت محیط زیست موجبات دورزدن آن را فراهم می‌کند

مشاور معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه در صورت ضعف سازمان حفاظت محیط زیست، حاکمیت مجبور به دورزدن آن می‌شود، گفت: وقتی محیط زیست ضعیف باشد، همه می‌خواهند آن را دور بزنند. چندی پیش به خانم ابتکار هم گفتم که اگر می‌خواهید کسی محیط زیست را دور نزند، خود را قوی کنید زیرا هر حکومتی دنبال پیشرفت و بهبود شرایط شهروندان خود است اما وقتی که پاسخ به یک سوال از سازمان حفاظت محیط زیست ماه‌ها و سال‌ها طول می‌کشد نباید انتظار داشت توسعه کشور ساکن بماند.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز آب‌های تجدیدپذیر کشور ۹۰ میلیارد متر مکعب است، گفت: در دهه چهل، ۱۳۲ میلیارد متر مکعب آب در کشور وجود داشت بنابراین پتانسیل کشور در این زمینه ۴۰ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه برای خودکفایی با جمعیت ۱۵۰ میلیون نفری با بالاترین تکنولوژی‌های روز حدود ۲۴۰ میلیارد متر مکعب آب احتیاج است، افزود: طبق مصوبه سازمان ملل متحد فقط حق داریم از ۴۰ درصد آب‌های تجدیدپذیر استفاده کنیم ولی امروز ۸۶ درصد از آب‌های تجدیدپذیر کشور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد یعنی ایران بالاترین مصرف‌کننده آب‌های تجدیدپذیر در جهان است.

کلانتری با بیان اینکه این اتفاق در مورد آب‌های تجدیدپذیر به این علت می‌افتد که به دولت فشار می‌آورند که باید خودکفا شود، گفت: این خودکفایی به قیمت حذف حق‌آبه محیط زیست و از بین‌بردن حقوق نسل‌های بعد است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه آب‌های استاتیک کشور که طی میلیون‌ها سال در زیر زمین انباشته شده نزدیک ۵۰۰ میلیارد متر مکعب بوده است، گفت: از این میزان تنها ۲۰ میلیارد متر مکعب آب‌های شیرین و لب‌شور هستند که طی ۳۷ سال گذشته ۱۳۰ میلیارد متر مکعب از آن مورد استفاده قرار گرفته است.

کلانتری با اشاره به موضوع خودکفایی در گوشت به عنوان یکی از برنامه‌های کشور گفت: در ۱۵ سال گذشته متوسط بارش کشور از ۲۴۷ میلی‌متر به ۲۲۱ میلی‌متر کاهش یافته و با این بارش‌های کم و غیر موثر و منابع آبی محدود می‌خواهیم در تولید گوشت خودکفا شویم. همچنین مراتع کشور توسط ۱۱۰ میلیون دام غارت می‌شود.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه ایران از رده چهارم در فرسایش خاک به رده اول جهان در این زمینه رسیده است، تصریح کرد: با این شرایط محیط زیستی باقی نخواهد ماند. امروز از جمعیت ۷۸ میلیون نفری تنها برای ۳۳ میلیون نفر خوراک اساسی تولید می‌کنیم و خوراک حدود ۴۰ میلیون نفر دیگر را وارد می‌کنیم یعنی ۸۸ میلیارد متر مکعب آب شیرین کشور برای تولیدات مربوط به ۳۳ میلیون نفر مصرف می‌شود.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE