فاصله شدید تغذیه گیاه در ایران با استانداردهای جهانی

ایران نودمین کشور مصرف‌کننده کود

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از مصرف پایین کود شیمیایی در بخش کشاورزی نسبت به میانگین جهانی خبر داد و گفت: ایران رتبه ۱۱۷ را در سال ۲۰۱۲ در زمینه‌ی تغذیه گیاهی و میزان مصرف عناصر کودی در هر هکتار داشته است که در سال جاری میلادی به حدود رتبه ۹۰ رسیده‌ایم.

سیف تصریح کرد: برخی کارشناسان با برقراری رابطه بین مصرف کود بیش از حد در بخش کشاورزی و افزایش آمار سرطان در کشور به اظهارات غیرکارشناسی می‌پردازند و ادعا می‌کنند که میزان مصرف عناصر کودی در تولید محصولات ایران بالاتر از دیگر کشورهاست در حالی که براساس بررسی‌های موجود تغذیه گیاهی در ایران و میزان مصرف کود در بخش کشاورزی نه تنها بالا نیست، بلکه بسیار پایین‌تر از دیگر کشورهاست و اتفاقا در دولت فعلی در راستای افزایش مصرف در جهت بهبود تغذیه گیاهی حرکت شده است.

به گفته وی در سال ۱۳۸۶ ایران با مصرف بیش از چهار میلیون تن کود شیمیایی در ترکیب‌های مختلف وضعیت تولید مناسبی داشت به گونه‌ای که در این سال بالغ بر ۱۴ میلیون تن گندم از سوی دولت خریداری شد و بیش از ۵۰۰ هزار تن از این محصول به کشورهای مختلف صادر شد در حالی که در سال ۱۳۹۲ میزان مصرف کود شیمیایی به کمتر از ۱٫۱ میلیون تن کاهش یافت، اما با تلاش‌های صورت گرفته توانستیم در راستای بهبود تغذیه گیاهی میزان مصرف کود را به حدود ۱٫۶ میلیون تن افزایش دهیم.

برنامه‌ای برای افزایش قیمت کود نداریم

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اعلام کرد: مزیت نسبی کشور را تنها نباید پتروشیمی‌ها از آن استفاده کنند و اگر کشور بهره‌مند از منابع گازی است باید همه بخش‌های کشور از این موضوع منتفع شوند.

سیف افزود: کودهای شیمیایی جزو محصولات ضروری با اولویت اول و مشمول قیمت‌گذاری هستند و تا افزایش قیمت کود شیمیایی به تصویب ستاد تنظیم بازار نرسد، هیچ کس اجازه افزایش قیمت ندارد.

وی ادامه داد: از کارخانه‌های تولید‌کننده درخواست شده تا در صورت زیان جدول آنالیز محاسبه شده آن را به سازمان حمایت بفرستند تا مورد بررسی قرار گیرد و اگر ضرر و زیانی حادث شده باشد براساس ماده ۹۰ اصل ۴۴ قانون اساسی دولت مکلف است آن را بپردازد، اما در حال حاضر نرخ خرید کود اوره از شرکت‌های پتروشیمی ۶۲۵ تومان است و این محصول کیلویی ۷۰۰ تومان به دست کشاورزان می‌رسد.

سیف با تاکید بر این‌که برنامه‌ای برای افزایش قیمت کودهای شیمیایی وجود ندارد، اظهار کرد: هر کشاورزی در هر نقطه‌ای از ایران به کود شیمیایی نیاز دارد شرکت پشتیبانی امور دام با موجودی مناسب در اختیار خود می‌تواند آن را تامین کند و هم‌اکنون هیچ کمبودی در کشور از نظر نهاده‌های کشاورزی وجود ندارد.

واردات ۹۰ تن بذر فرانسوی کلزا طی سال گذشته

سیف ادامه داد: با توجه به کشت کلزا در مناطق سردسیری بذور مدنظر بود که به سرما و ریزش حین برداشت محصول مقاومت داشته باشد و در این راستا پس از بررسی‌های مختلف سال گذشته قریب به ۱۲۵ تن بذر کلزا تامین شد که ۹۰ تن آن از طریق فرانسه صورت گرفت. البته در صورت تولید داخلی این بذر از طریق انتقال تکنولوژی استفاده از ظرفیت‌ها و تولید داخلی در اولویت قرار دارد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE