فراخوان ارسال داستان‌های خاکی به وبلاگ رسمی سال جهانی خاک

مهم نیست که کشاورز، زمین‌دار، دانشمند خاک، سیاست‌گذار یا باغبان هستید، برای بازگو کردن اهمیت قابل توجه خاک، صدای خاک باشید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، در فراخوان فائو آمده است: ” مهم نیست که کشاورز، زمین‌دار، دانشمند خاک، سیاست‌گذار یا باغبان هستید، برای کمک به وبلاگ رسمی سال جهانی خاک (IYS) داستان خاک خود را بگویید…”

یکی از اهداف اصلی این سال بین‌المللی، افزایش آگاهی درباره نقش‌های متعددی است که خاک در طول زندگی ما بازی می‌کند. خاک سالم منجر به اطمینان از سیستم غذایی تولیدی، بهبود معیشت روستایی و محیط زیست سالم می‌شود. شما نیز می‌توانید با نوشتن مطلب در وبلاگ رسمی IYS در افزایش آگاهی و حفاظت از خاک‌های سیاره‌مان نقش داشته باشید.

خوزه‌گرازیانو داسیلوا، دبیرکل فائو در پنجم دسامبر ۲۰۱۴ روز نامگذاری سال جهانی خاک، گفته بود: بیشتر به نقش‌های متعدد خاک توجهی نمی‌شود. خاک‌ها صدایی ندارند و تعداد کمی از مردم درباره خاک صحبت می‌کنند و صدای خاک می‌شوند، اما باید بدانیم که خاک‌ها متحدین بی‌صدا و ساکت ما در تولید مواد غذایی هستند.

صدای خاک شوید…

تاکنون این وبلاگ با طیف گسترده‌ای از داستان‌ها، موفقیت‌هایی را کسب کرده است.

داستان‌های ارسالی می‌توانند درباره نقش‌های متعددی که خاک در زندگی مردم در مناطق گوناگون جهان بازی می‌کند، طیف گسترده‌ای از خدمات اکوسیستمی که خاک ارائه می‌دهد، چالش‌هایی که ما با آن روبه‌رو هستیم شامل تخریب خاک، جنگل‌زدایی، بیابان‌زایی، خشکسالی و سایر مسائل زیست‌محیطی و همچنین شیوه‌های موفق حفاظت خاک باشند.

فائو از عموم مردم خواست تا به وبلاگ داستان‌های خاک بپیوندند و در بازگو کردن اهمیت قابل توجه خاک در زندگی بشر یاری‌رسان باشند./نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE