ماهواره رطوبت خاک فعال و غیرفعال

رطوبت خاک فعال و غیرفعال (انگلیسی: Soil Moisture Active Passive) که به اختصار اسمپ (SMAP) نامیده می‌شود، ماهواره تحقیقات زیست‌محیطی ایالات متحده آمریکا است. این ماهواره در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۵ به فضا پرتاب شد و یکی از نخستین ماهواره‌های دیدبانی زمین است که توسط ناسا در پاسخ به شورای ملی پژوهش ایالات متحده آمریکا توسعه یافته است.

مأموریت

ماهواره اسمپ به اندازه‌گیری رطوبت سطحی خاک کره زمین با پوشش ۲ تا سه روزه می‌پردازد. اندازه‌گیری‌های رطوبتی اسمپ به همراه مدل‌های هیدرولوژیکی برای آگاهی از وضعیت رطوبت خاک مناطق مختلف زمین به‌کار می‌رود. این اندازه‌گیری‌ها دارای کابردهای علمی زیر است:

– شناخت فرایندهایی که منابع آب زمین، انرژی و چرخه کربن را به هم متصل می‌سازد.

– برآورد میزان شارش جهانی آب و انرژی در سطح زمین

– اندازه‌گیری میزان شارش کربن در چشم‌اندازهای رو به شمال

– بهبود توانایی پیش‌بینی‌های هواشناسی و اقلیم‌شناسی

– توسعه و بهبود قابلیت پیش‌بینی سیل و پایش خشک‌سالی

ابزارهای اندازه‌گیری

ابزارهای دیدبانی اسمپ شامل فضاپیما و تجهیزاتی است که توسط راکت دلتا ۲ در مدار نزدیک قطبی خورشیدآهنگ قرار داده شده است. سامانه اندازه‌گیری اسمپ شامل رادیومتر (غیرفعال) و رادار دهانه ترکیبی (فعال) است که بازه باند ال (۱٫۲۰ تا ۱٫۴۱ گیگاهرتز) فعالیت می‌کنند.

سنجنده‌های فعال و غیرفعال این ماهواره قادر به سنجش رطوبت ۵ سانتی‌متر سطحی خاک با استفاده از پوشش گیاهی برای برآورد میزان رطوبت خاک هستند. ترکیب ابزارهای سنجش فعال و غیرفعال باعث شده تا این ماهواره از مزیت وضوح فضایی رادار و دقت سنجش رادیومتر بهره‌مند شود.

جزییات برنامه

پروژه اسمپ توسط آزمایشگاه پیشرانه جت با همکاری مرکز پروازهای فضایی گودارد برای ناسا مدیریت می‌شود.

کاربردها
دیدبانی‌های ماهواره اسمپ در تشریح فرایندهای هیدرولوژیکی و زیست‌محیطی مؤثر در چرخه تبادل زمینی و جوی آب، انرژی و کربن به کار می‌رود. داده‌های اسمپ در هیدرولوژی، پیش‌بینی‌های هواشناسی و اقلیم‌شناسی، مدیریت منابع آب و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در مدیریت مخاطراتی مانند آتش‌سوزی و سیلاب، مدیریت و پیشگیری از بیماری‌ها و سایر حوادث غیرمترقبه از داده‌های این ماهواره استفاده می‌شود.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE