مرکز رشد تخصصی واحدهای فناور خاک و آب

مرکز رشد تخصصی واحدهای فناور خاک و آب کشور گشایش یافت

مرکز رشد تخصصی واحدهای فناور خاک و آب با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در موسسه تحقیقات خاک و آب کشور مستقردر استان البرز به بهره برداری رسید.

رئیس مرکز رشد تخصصی واحدهای فناور خاک و آب کشور در حاشیه آئین گشایش این مرکز گفت: مراکز رشد با اشتراک گذاشتن فضا، امکانات و تخصص ها با بخش غیردولتی نقش بسیار مهمی در کارآفرینی، نو آوری و خلاقیت، اشتغال دانش آموختگان و فناوران داشته و به اقتصاد مقاومتی و ثروت آفرینی نیز کمک می کنند.

علیرضا فلاح افزود: مرکز رشد تخصصی واحدهای فناور خاک و آب نخستین و تخصصی ترین مرکز رشد حوزه خاک و آب کشور می باشد.

وی اظهار داشت: تاکنون چهار هسته واحد فناور و شرکت در زمینه های «تولید بستر کشت» ، «کود زیستی میکوریزی»، «سامانه پایش رطوبت خاک و گیاه» و «تولید گوگرد مایع محلول» در این مرکز شروع به فعالیت کرده اند.

فلاح ادامه داد: در چند سال اخیر تعداد زیادی دانش فنی دارای توجیه اقتصادی در موسسه تحقیقات خاک و آب ثبت شده و محققان، دانشجویان و کارآفرینان این حوزه تحقیقاتی چه در داخل و چه خارج از این موسسه علاقه مند به استفاده از این فناوری ها و نهایی کردن فرایند تجاری سازی آن ها هستند.

وی افزود: از طرفی تغییر رویکرد این موسسه و تاکید بر پروژه های فناوری بنیان و با قابلیت تجاری سازی، نوید افزایش عرضه دانش های فنی در سال های آتی و استقبال کارآفرینان در عرصه مسایل پیرامون خاک و آب کشور را به دنبال خواهد داشت.

فلاح اضافه کرد: با توجه به پذیرش سالانه حدود ۸۵۲ دانشجو در گرایش ها و مقاطع تحصیلی مختلف علوم خاک و آب، وجود مراکز آموزش عالی دارای تحصیلات تکمیلی و نیاز صنعت و با عنایت به نقش مراکز رشد فناوری به تجاری سازی تحقیقات و دستاوردهای علمی، افتتاح این مرکز می تواند کمک بسیار شایانی به تکمیل چرخه علم تا ثروت کند.

بهره برداری از آزمایشگاه تخصصی کود

این محقق گفت: همچنین با توجه به وجود مزایای نسبی در حوزه تولیدات کودهای شیمیایی، زیستی و آلی در صورت ورود صنایع مرتبط و ایجاد شرکت های دانش بنیان، رشد اقتصادی مناسبی در منطقه ایجاد خواهد شد.

همچنین آزمایشگاه تخصصی کود نیز در موسسه خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید.

کود یکی از مهم ترین نهاده های بخش کشاورزی است که از تاثیرگذاری فوق العاده ای بر کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی و سلامت جامعه برخوردار است.

آزمایشگاه تخصصی کود به عنوان تنها آزمایشگاه مرجع در زمینه آنالیز کود، مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های آنالیز انواع مواد کودی اعم از کودهای شیمیایی، آلی، مخلوط، محرک های رشد، بهسازی خاک و…در سطح منطقه می باشد که نقش موثری را در تدوین و بازنگری استانداردهای ملی و همچنین مشارکت در توسعه استانداردهای بین المللی مواد کودی دارا می باشد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE