میانگین فرسایش خاک کهگیلویه و بویراحمد سه برابر کشوراست

میانگین فرسایش خاک کهگیلویه و بویراحمد سه برابر کشوراست

یاسوج- مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: میانگین فرسایش خاک در استان ما سه برابر کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین حکمتیان پیش از ظهر چهارشنبه در نشست با خبرنگاران، افزود: کوهستانی بودن، تخریب های فرسایشی و نوع غیر اصولی الگوی شخم اراضی نیز عاملی برای فرسایش خاک بوده و در همین راستا هدفگذاری های مختلفی برای جلوگیری از فرسایش خاک انجام شده است.

حکمتیان با بیان اینکه عملیات آبخبزداری در سطوح مختلف استان اجرایی شده است، ابراز داشت: طی چهار دهه اخیر عملیات مکانیکی در سطح استان بیش از ۲ میلیون و ۴۲۲ هزار متر مکعب و عملیات بیولوژیک و مدیریتی در ۳۰۸ هزار هکتار بوده است.

حکمتیان افزود: برای سال جاری نیز با پوشش مناطق هدف اقدامات موثری اجرایی خواهد شد.

حکمتیان با بیان اینکه گاها عملیات های بیولوژیکی با مخالفت مردم روبه رو می شوتد، ابراز داشت: نقش رسانه ها در تبیین مزایای این طرح برای جامعه محسوس است و باید از این ظرفیت برای آگاهی بخشی به جامعه هدف استفاده شود.

حکمتیان تصریح کرد: یکی از هدفگذاری های ما این است که رسانه ها اهداف و الگوهای نگه داری و حفظ منالع طبیعی را در سطح جامعه تبیین کنند.

اشتغال زایی از طریق کشت گیاهان دارویی

حکمتیان از اجرای ۳۸هزار هکتار کشت گیاهان دارویی در سطح استان طی ۴ دهه اخیر خبر داد و بیان کرد: اولین خروجی این مهم اشتغال زایی بوده. همچنین جلوگیری از مهاجرت از دیگر ظرفیت های این حوزه است.

مدیرکل منابع طبیعی شکل گیری احیای مناطق را از اهم ظرفیت های کشت گیاهان دارویی، دانست و گفت: در مناطق با محوریت کشت گیاهان دارویی آتش سوزی ها به شدت کاهش پیدا کرده و زمینه حفاظت مردم محور آن نیز عملیاتی شده است.

حکمتیان خاطرنشان کرد: طی چهار دهه اخیر توسعه بادام کاری نیز در سطح ۳۷ هزار هکتار از منابع استان شکل گرفته است و کاشت ۲۰ میلیون اصله نهال نیز عملیاتی شده ایت.

وی افزود: همچنین ۵۱ هزار هکتار جنگل کاری نیز محقق شده است.


برچسب ها

نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE