2- نقشه کربن آلی خاک های کشور رونمایی شد

نقشه کربن آلی خاک های کشور رونمایی شد

نقشه کربن آلی خاک های کشور روز چهارشنبه با حضور معاون تحقیقات وزیر جهاد کشاورزی در موسسه تحقیقات خاک و آب کشور مستقر در استان البرز رونمایی شد.

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور در حاشیه رونمایی از نقشه کربن آلی خاک های کشور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این نقشه منعکس کننده کیفیت خاک و حاصلخیزی آن است.

هادی اسدی رحمانی گفت: محققان و پژوهشگران این موسسه برای تهیه این نقشه از روش نوین نقشه برداری رقومی خاک و با بهره گیری از بیش از ۴۵ هزار داده مکان دار استفاده کرده اند تا زمینه تحقق اهداف برنامه های توسعه ای کشور در محور کشاورزی را فراهم کند.

وی اظهار داشت: این نقشه اطلاعات پایه و مبنایی برای آمایش سرزمین، مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست را در اختیار تصمیم سازان در سطوح مختلف مدیریتی در کشور قرار می دهد.

اسدی رحمانی گفت: در سطح بین المللی، با توجه به مخاطرات محیطی پیش روی تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی از جمله تغییرات اقلیمی، نقشه تهیه شده پاسخگوی اهداف کارگروه برنامه مشارکت جهانی (GSP) برای حفظ منابع اراضی ملل عضو این گروه است.

اهمیت کربن آلی خاک

وی با بیان اینکه همراه با تهیه نقشه کربن آلی خاک های کشور، این نقشه برای استان البرز نیز تهیه شده، افزود: البرز از مناطقی است که در محدوده جغرافیایی پرباران کشور نیست که مقدار کربن آلی در خاک های این استان حدود یک درصد است.

وی ادامه داد: تمام تلاش ما این است که با روش های مدیریتی بتوانیم مقدار کربن آلی را در خاک های کشور به ویژه استان البرز افزایش دهیم.

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور گفت: اهمیت کربن آلی خاک از این جهت است که کاربرد به ویژه کودها مستقیما تحت تاثیر مقدار کربن آلی است یعنی هر چقدر این کربن بیشتر باشد سطح حاصلخیزی آن خاک بیشتر است.

وی با بیان اینکه این موسسه از لحاظ آلودگی به صورت مرتب در حال رصد خاک های کشور است، افزود: به نظر می رسد خاک های کشور به جز مواردی که احتمالا آلودگی از طریق فاضلاب های رها شده در خاک دارند، مشکلی ندارند.

وی اظهار داشت: برای شناسایی آلودگی های فاضلاب با محیط زیست هماهنگ هستیم و در صدد گسترش این همکاری هستیم.

امروز همچنین از آزمایشگاه تخصصی کود و مرکز رشد تخصصی واحدهای فناور خاک و آب بهره برداری شد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE