نماینده عزیز خود را دست‌کم نگیرید!

نماینده عزیز خود را دست‌کم نگیرید!

 مریم شکرانی روزنامه‌نگار

یادم می‌آید سال‌های اول کار خبرنگاری‌ام لایحه جامع خاک به مجلس ارسال شده بود؛ لایحه‌ای بسیار مهم و حیاتی که اهمیتش کمتر از بحران آب نبود. آن روزها به هر نماینده‌ای از کمیسیون کشاورزی زنگ زدم یک پاسخ مأیوس‌کننده شنیدم:   در تعطیلات هستم خانم! … روز جمعه اموات هم آزاد هستند! الان چه وقت زنگ‌زدن است؟! … لایحه را نخوانده‌ام و نمی‌دانم چیست… مصاحبه نمی‌کنم… من راننده‌شان هستم و ایشان بدون نامه و هماهنگی جواب نمی‌دهند! آخرش مجبور شدم ماجرا را از نمایندگان سایر کمیسیون‌ها پیگیری کنم.


 چند وقت پیش که بحث خرید هواپیماهای سوخو ١٠٠ از روسیه داغ شد، دوباره به نمایندگان کمیسیون عمران زنگ زدم. بماند که خیلی‌هایشان روزها و هفته‌ها می‌شود که تلفن‌شان زنگ می‌خورد اما جواب نمی‌دهند. برخی هم که جواب می‌دادند به یکی دو جمله بسنده می‌کردند: «خوب است! هواپیماهای بدی نیستند.»
وقتی می‌پرسم سهم‌شان را از بازار جهان می‌دانید؟ می‌گویند نه، در جریان نیستیم یا با عبارت محترمانه‌تر می‌گویند باید مطالعه کنند. حاصل روزها پیگیری و ساعت‌ها پای تلفن نشستن و زنگ‌زدن هیچ دیتای قابل ارایه‌ای نبود. همان موقع زنگ زدم به یکی از کارشناسان نسبتا جوان صنعت هوایی که این روزها سودای رفتن از ایران را به سر دارد. اطلاعاتش حیرت‌آور بود. حتی می‌دانست چه ایرلاین‌هایی در دنیا سوخو ١٠٠ را خریده‌اند؛ هر کدام چند فروند و درجه اهمیت آن ایرلاین‌ها در صنعت هوایی جهان چقدر است؟ او با اطلاعات فنی دقیق، سوخو ١٠٠ را با رقبایش در بمباردیه و امبرائر مقایسه می‌کرد و آن‌قدر این دیتاها را زیر و رو کرده بود که می‌توانست ساعت‌ها درباره آن حرف بزند. او که از یکی از بهترین دانشگاه‌های ایران فارغ‌التحصیل شده است، حالا درآمدش از حق‌التدریس‌های ساعتی در دانشگاه است که به گفته خودش هیچ گوشه‌ای از زندگی‌اش را نمی‌گیرد.

سرنوشت لایحه حفاظت از خاک

می‌دانی! دردآور است که کسانی برای صنعت هوایی ما تصمیم می‌گیرند که فرق جت جنگنده و هواپیمای مسافربری را نمی‌دانند و در صحن علنی و رأی اعتماد به یک وزیر، سوتی‌های فنی بدی می‌دهند. دردآور است که مهمترین لایحه بخش کشاورزی به مجلس می‌رود، اما سرنوشت آن لایحه برای نمایندگان این بخش اهمیت نداشته باشد. دردآور است که درست در زمان انتخابات نماینده‌ها را در کوچه و خیابان و لابه‌لای توده مردم ببینی و زیر بنرهایشان عبارت درشت «نماینده مردمی» را مشاهده کنی، اما همین که کار از کار گذشت، حتی حاضر نباشند به مدعی‌العموم و رسانه‌ها کوچکترین توضیحی بدهند. حالا دوباره بحث انتخابات مجلس کم‌کم داغ می‌شود و نماینده‌ها از حالا استارت زده‌اند که حرف‌های عوام‌پسند بزنند، اما می‌خواهم درخواست کنم که رأی‌تان را دست کم نگیرید.

روزنامه شهروند | شماره ۱۵۸۴ | ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۰ دی


نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE