وجود ۵کانون بحران و فرسایش خاک در استان مرکزی

وجود ۵کانون بحران و فرسایش خاک در استان مرکزی

 مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: پنج کانون بحران و فرسایش خاکی در استان مرکزی وجود دارد که تالاب میقان با ۱۰ تا ۱۲ هکتار وسعت یکی از بزرگترین این کانون‌ها در شهرستان اراک محسوب می‌شود.

به گزارش دو خاکی، حسینعلی ابراهیمی کارنامی ظهر امروز در سومین کارگاه مدیریت زیست بومی تالاب میقان اراک با اشاره به مشکلات آلودگی هوای اراک اظهار داشت: توجه به گسترش شهرها و افزایش منابع آلاینده‌های هوا، هوای بیشتر شهرهای بزرگ و صنعتی آلوده بوده و با توجه به خطراتی که این آلودگی برای سلامت افراد ساکن در مناطق آلوده دارد شناخت و آگاهی نسبت به جوانب مختلف این مساْله از اهمیت به‌سزایی برخوردار است و تنها با آگاهی و شناخت از این مساْله امکان جلوگیری یا کاهش خطرات آن وجود دارد.

وی افزود: درحال حاضر استان مرکزی و کلانشهر اراک، در بین افکار عمومی مردم کشور بحث آلودگی هوا را در ذهن متبادر می سازد که همین امر ضرورت توجه روزافزون به این معضل و تلاش برای رفع آن را بیش از پیش نشان می‌دهد.

ابراهیمی کارنامی تصریح کرد: بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی سبب تغییر اقلیم شده و این امر، خشکسالی، مهاجرت و مشکلات اقتصادی و کاهش اشتغالزایی را به همراه دارد که در همین مسیر، ایجاد کارخانه‌های معدنی در تالاب میقان و نادیده گرفتن ظرفیت‌های گردشگری این تالاب مشکل‌هایی را برای آن به وجود آورده است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان مرکزی بااشاره به ظرفیت‌های بالای تالاب میقان گفت: تالاب میقان اراک از ظرفیت‌های بالایی در بخش گردشگری برخوردار است که به همین سبب جوامع محلی باید ضمن حفظ و حراست از تالاب میقان در درآمدهای اقتصادی آن نیز سهیم باشند تا حفاظت و حراست از این میراث خدادادی در سطح شهرستان افزایش یابد.

ابراهیمی کارنامب بااشاره به راهبردهای اجرایی در جهت حفاظت از تالاب‌ها بیان کرد: بهره برداری خردمندانه از منابع طبیعی، پیاده‌سازی مفاهیم پایدار تالاب از جمله راههای حفاظت از تالاب به شمار می رود.

وی افزود: مدیریت مشارکتی جوامع محلی و سمن‌ها و نیز حمایت ئو تقویت بخش مردمی و برگزاری نشست‌ها و جلسات هم‌اندیشی نقش مهمی در آگاه سازی مردم در حفاظت از تالاب و محافظت از آن دارد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE