پیشرفت کمتر از 10 درصدی اجرای طرح حدنگاری اراضی کشاورزی در کشور

مدیرکل مهندسی و حدنگاری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی گفت: تاکنون طرح حدنگاری در سطح کشور کمتر از ۱۰ درصد پیشرفت داشته است.

به گزارش دو خاکی، صفدر نیازی شب گذشته در سومین کارگروه هماهنگی اجرای طرح حدنگار اراضی کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: در سال جاری برای اجرای طرح حدنگاری اراضی کشاورزی در سطح کشور ۴۱۵ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.
image1

وی با بیان اینکه از این میزان اعتبار تاکنون ۳۰۰ میلیارد ریال در بین استان‌های کشور توزیع شده است، تصریح کرد: امیدواریم ۲۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات لازم برای اجرای این طرح از طریق منابع داخلی سازمان امور اراضی تأمین شود.

مدیرکل مهندسی و حدنگاری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی با بیان اینکه از مجموع ۱۶۵ میلیون هکتار از اراضی کشور ۱۳۵ میلیون هکتار اراضی ملی است، یادآور شد: برای اراضی ملی اخذ سند به عهده سازمان جنگل‌ها و مراتع است.

نیازی با اشاره به اینکه تاکنون طرح حدنگاری در سطح کشور کمتر از ۱۰ درصد پیشرفت داشته است، افزود: در اوسط بهمن‌ماه سال گذشته مجلس قانونی مبنی بر اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک را موظف می‌کرد تا برای تمام اراضی کشور که ۱۶۵ میلیون هکتار است سند تهیه کند را تصویب کرد، به گونه‌ای که این قانون دیگر دستگاه‌ها را موظف کرد برای صدور سند اراضی، حدود املاک دستگاه خود را تعیین و اطلاعاتی را که  سازمان ثبت اسناد و املاک نیاز دارد در اختیار این سازمان قرار دهند.

وی اضافه کرد: در همین زمینه سازمان امور اراضی از سوی وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی اجرای طرح حدنگار اراضی کشاورزی شناخته شد.

مدیرکل مهندسی و حدنگاری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی با اشاره به اینکه اکثر اراضی کشور سند تک برگی ندارند و بخشی نیز دارای سند قدیمی هستند، گفت: در همین راستا سازمان امور اراضی موظف شده است برای مشخص شدن مالک اراضی برای آنها سند تهیه کند.

نیازی یادآور شد: در راستای اجرای طرح حدنگاری اراضی کشاورزی قراردادی با سازمان نقشه‌برداری کشور منعقد شده تا نقشه‌برداری ۱۵ میلیون هکتار از اراضی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه همچنین تفاهم‌نامه‌ای با سازمان جغرافیایی منعقد شده است، افزود: براساس این تفاهم‌نامه مشخصات مابقی اراضی به ویژه اراضی نزدیک به مرز که ۴٫۵ میلیون هکتار وسعت دارد تهیه و در اختیار استان‎ها قرار می‌گیرد.

مدیرکل مهندسی و حدنگاری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی به وضعیت اجرای این طرح در خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: باید طرح حدنگاری اراضی کشاورزی در خراسان جنوبی با نیاز اعتباری ۸۰ میلیارد ریال در سطح ۴۰۰ هکتار از اراضی در پنج سال آینده اجرا شود.

نیازی از در نظر گرفته شدن اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد ریال برای خراسان جنوبی در مرحله نخست اجرای این طرح خبر داد و خاطرنشان کرد: در مرحله بعدی نیز ۵ میلیارد ریال اعتبار برای این استان در نظر گرفته می‌شود.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE