کارخانه تولید کود آلوده تعطیل شد

رئیس توسعه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی از تعطیلی یک کارخانه تولید کود آلوده خبر داد.

کامبیز بازرگان با اشاره به اینکه تاکنون کارخانه  متخلف شناسایی و از آنها ثبت شکایت شده است افزود: این کارخانه به علت تولید کود آلوده با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی تعطیل و جریمه شد.

وی گفت: تا کنون بیش از ۵۰ درصد از کودهای وارداتی گواهی ثبت تایید کیفی دریافت کردند.

رئیس توسعه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی درباره سازو کارهای جلوگیری از قاچاق کودهای بی کیفیت و آلوده تصریح کرد: براساس توافق های انجام شده با دفتر توسعه تجارت و گمرک، کودهایی وارد می شود که شماره ثبت گواهی تطابق با محتوا دریافت کردند بنابراین شماره ثبت معیار شناسایی کود قاچاق است.

بازرگان افزود: توافق هایی با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شده است تا براساس قوانین و مقررات صادرات و واردات از واردات کودهای بدون شماره ثبت جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: در طرح ساماندهی و ارزیابی کیفی کودها با مواردی برخورد کردیم که کمبود عنصر دارد پرونده این افراد به عنوان کم فروشی به سازمان تعزیرات حکومتی ارائه می شود.

رئیس توسعه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر خط قرمز این موسسه ارزیابی کیفیت کودهای تولیدی و وارداتی است و با مواردی که کود آلودگی داشته باشد و سلامت مردم ،‌محصول ،‌خاک و آب را تهدید کند برخورد قاطع می کنیم .نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE