برگزاری کارگاه خاک ورزی حفاظتی درشهرستان میانه

برگزاری کارگاه خاک ورزی حفاظتی درشهرستان میانه

به منظورافزایش حاصلخیزی و حفظ بقایای گیاهی درشهرستان میانه با خاک ورزی حفاظتی کارگاه خاک ورزی حفاظتی در این شهرستان برپا شد.

به گزارش پایگاه خبری مهرصبا از روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان میانه ، جلال رحیم زاده گفت :با حضور ۴۵۰ نفر روز ازمددکاران ترویجی، تراکتورداران وکشاورزان درمراکزهشتگانه شهرستان تشکیل شد .

وی افزود: هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی حذف گاو آهن های برگرداندار و حفظ ۲ منبع با ارزش آب و خاک و آشنایی با ادوات جدید خاک ورزی حفاظتی است.

رحیم زاده عنوان کرد: با خاک‌ورزی حفاظتی، بقایای گیاهی بیشتری روی سطح خاک نگه داشته می‌شود که این امر موجب افزایش حاصلخیزی، کاهش مصرف انرژی در ادوات کشاورزی،از بین بردن رشد علفهای هرز، کاهش فشردگی خاک، کاهش روان‌آب، و سطح خاک را در برابر فرسایش آبی و بادی محافظت می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی میانه گفت: در این کارگاها که در مراکزجهاد کشاورزی ترکمانچای ،کاغذکنان ،کندوان ،اشلق ،اوچ تپه ،کله بوز، حومه و گرمرود برگزار گردید مطالبی در خصوص انواع سیستم‌های خاک ورزی، مزایا و اهداف آن با برنامه ریزی و هماهنگی اداره ترویج توسط دکتر نوری مسئول مکانیزاسیون شهرستان  به صورت سمعی و بصری ارائه شد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE