کاهش فرسایش خاک با مالچ دوستدار طبیعت محققان کشور

پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه آزاد واحد خوراسگان با استفاده از نوعی ماسه، مالچ دوستدار طبیعت تولید کردند که با اعمال آن در سطح خاک علاوه بر ذخیره سازی رطوبت هوا در خاک، از فرسایش خاک نیز جلوگیری می‌کند.

امید هاتفی از محققان این طرح تحقیقاتی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با بیان اینکه در این تحقیقات اقدام به تولید مالچ طبیعی با استفاده از نوعی رس کردیم، گفت: در این طرح با استفاده از خاک رس مالچ طبیعی برای جلوگیری از حرکت ریزگردها تولید کردیم.

وی ادامه داد: میزان سرعت باد در اصفهان و تهران حدود ۸۰ کیلومتر بر ساعت است که این سرعت باد موجب فرسایش ۱۸۰ هزار گرمی خاک در هر هکتار خواهد شد.

هاتفی اضافه کرد:‌ آزمایش‌هایی که بر روی نمونه شاهد تولید شده انجام دادیم نشان داد که با استفاده از این مالچ می‌توان میزان فرسایش را تا ۷۲۰ گرم در هکتار کاهش داد.

این محقق با تاکید بر اینکه این مالچ، طبیعی و دوستدار محیط زیست است، خاطر نشان کرد: از آنجایی که ماده اولیه این مالچ از طبیعت گرفته شده است از این رو اعمال این مالچ در طبیعت ضرری به محیط زیست وارد نمی‌کند به گونه‌ای که می‌توان اقدام به کشت گیاه کرد.

وی جاذب رطوبت را از قابلیت‌های دیگر این مالچ عنوان و خاطرنشان کرد: این مالچ قادر است با جذب رطوبت هوا، آن را در خاک ذخیره کند ضمن آنکه اعمال مالچ تولید شده سبب بهبود ساختار خاک خواهد شد.

هاتفی به بیان نحوه اعمال این مالچ در طبیعت پرداخت و افزود: این مالچ برای هر بافت خاکی نیاز به روش خاصی دارد از این رو قبل از اعمال آن،‌ خاک منطقه در آزمایشگاه مورد آنالیز قرار می‌گیرد تا ساختار و جنس خاک مشخص شود و بر اساس آن سوسپانسیون خاص منطقه تهیه و بر روی خاک پاشیده می‌شود.

این محقق طراحی و ساخت دستگاه سنجش خاک را از دیگر دستاوردهای این مرکز نام برد و گفت: این دستگاه برای بررسی و اندازه گیری میزان فرسایش خاک طراحی و ساخته شد.

وی با اشاره به عملکرد این دستگاه گفت: بدین منظور در مقیاس آزمایشگاهی اقدام به شبیه سازی بادهای کشور کردیم به گونه‌ای که سینی خاک در زیر دستگاه قرار داده می‌شود و از طریق تونل دستگاه باد مصنوعی ایجاد و خاک نیز در معرض این باد قرار داده می‌شود.

هاتفی اظهار داشت: از طریق روش‌ شبیه سازی باد می‌توان اقدام به اندازه گیری فرسایش خاک کرد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE