کاهش مصرف کود شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی زنجان

کاهش مصرف کود شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی زنجان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از کاهش مصرف کود شیمیایی در روند تولید محصولات کشاورزی استان طی چند سال اخیر خبر داد و گفت: این امر در زنجان از نرم جهانی پایین تر است.

به گزارش دو خاکی، حسین جعفری ظهر یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران از کاهش مصرف کود شیمیایی در روند تولید محصولات کشاورزی زنجان طی چند سال اخیر  خبر داد و اظهار کرد: از سال ۸۴ تاکنون مصرف کود شیمیایی در محصولات کشاورزی با پایش های انجام گرفته بسیار کم شده است.

وی با بیان اینکه حدود ۴۰۰ نمونه از محصولات کشاورزی در استان زنجان مورد پایش قرار گرفت، گفت: خوشبختانه این استان کمترین کود شیمیایی را در تولید محصولات کشاورزی استفاده می کند.

رئیس سازمان  جهاد کشاورزی استان زنجان تاکید کرد: این استان به واسطه تنوع اقلیمی و شرایط طبیعی مناسب در تولید انواع محصولات کشاورزی پاک  طبیعی دارای مزیت نسبی و جایگاه ویژه‌ای است.

جعفری تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های کارشناسی مصرف کود و سموم شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی، استان زنجان پایین‌تر از نرم کشوری و دنیا است که این خود سلامت تولیدات کشاورزی منطقه را می رساند.

وی محصول سالم کشاورزی را تولیداتی خواند که مقدار باقی مانده سموم و کود شیمیایی در آن پایین تر از حد استاندارد باشد و خاطر نشان کرد: میزان استاندارد برای وجود سم و کود در محصولات کشاورزی باید مد نظر قرار گیرد.

رئیس سازمان  جهاد کشاورزی استان زنجان افزود: افزایش میزان استفاده از کودهای شیمیایی محصولات تولید شده را از حالت سالم بودن خارج می‌کند و سلامتی مردم را به مخاطره می اندازد.

جعفری در خاتمه تصریح کرد: مصرف کودشیمیایی در استان زنجان از سال ۸۴ تاکنون روند کاهشی داشته است.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE