کره خاکی ما چرا این‌قدر انواع و اقسام خاک دارد؟ این خاک‌ها به چه درد می‌خورند؟

کره خاکی ما چرا این‌قدر انواع و اقسام خاک دارد؟ این خاک‌ها به چه درد می‌خورند؟ شاید جواب این پرسش‌ها را بتوانید با خواندن متن زیر بیابید. شاید.

منشاء خاک

ماده اصلی سطح کره زمین سنگ‌های جامد است و سطح دورنمایی که ما می‌بینیم، در حقیقت نتیجه آب و هوا، فعالیت خورشید، باد، سرماریزه، باران یا برف است. بنابراین انواع بسیاری خاک هست که بستگی به اقلیم و نوع سنگ‌های منشأ دارد. همچنین عامل سومی هم وجود دارد که نوع خاک تشکیل‌دهنده را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آن رشد و غذای گیاهی است.

اولین گام در فرسایش سنگ‌ها فروریختگی آن‌ها است. آب نقش مهمی در این صحنه بازی می‌کند. یا با یخ‌زدن و شکستن سنگ‌ها که منبسط می‌شوند، یا به وسیله شستن و زدودن مواد معدنی‌ای که سنگ‌ها را ساخته‌اند و در نتیجه نرم‌کردن ذره‌های آن.

در بیشتر سنگ‌هایی که مقدار زیادی کوارتز دارند، نقش آب و هوا نیز مثل کوارتز و سیلیکات‌ها مهم است. در آب و هوای سرد، بلورهای سیلیکات‌ها با سرعت بیشتری ار کوارتز حل نمی‌شوند. لیکن در آب و هوای گرم مرطوب کوارتز شسته و برده می‌شود و سیلیکات‌ها پشت سرش باقی می‌مانند.

بین این نوع خاک هر مرحله متوسطی می‌تواند وجود داشته باشد.

رشد و نمو گیاهی نقش خود را با شکافتن سنگ‌ها به وسیله ریشه‌های خود بازی می‌کند. همچنین برگ‌ها و شاخه‌های خشک شده که بر زمین می‌افتند، با پوسیدگی و افزودن یک لایه از خاک گیاه‌دار به خاک، از لحاظ غذایی آن را غنی می‌سازند که گیاهان بزرگ‌تر قادر به رشد باشند.

این گیاهان بزرگ‌تر مورد استفاده حیوانات قرار می‌گیرند و به مخلوط کردن بیشتر خاک کمک می‌کنند.

همچنین انواع دیگری خاک وجود دارند از قبیل آنهایی که از رسوبات لجنی به وسیله رودخانه‌ها – خاک‌های رسوبی – تشکیل شده‌اند یا در جایی که باتلاق‌ها و مرداب‌ها هستند.

اما یک چیز درباره تمامی خاک‌ها مشترک است.

خاک بسیار بی‌ثبات است، اگر رشد و نمو گیاهی که آن‌ها را می‌پوشاند و در تشکیل آن‌ها مساعت می‌کند به کنار رود، چون به راحتی شسته و برده می‌شوند و در نتیجه گذشت قرن‌ها رشد آهسته آن‌ها از بین می‌رود.

گُلوَنینرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE