کریم مهری: کاشت درختان در اراضی شیب دار باعث کنترل فرسایش می‌شود

دو خاکی: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی دیروز با حضور در جمع کارکنان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خداآفرین و ادارات متبوع به دیدار و گفتگو با آنان پرداخت.

به گزارش دو خاکی، مهندس کریم مهری ضمن بازدید از جهاد کشاورزی شهرستان خداآفرین با کارکنان دیدار و از نزدیک با آنها گفتگو کرد.

وی پس از اقامه نماز جماعت ظهر از گفتگو در جمع کارکنان این مدیریت ابراز خرسندی کرد و به بیان پاره‌ای مسائل روز کشاورزی و مشکلات و موانع پیش رو پرداخت و گفت: نهاد جهاد سازندگی که در گذشته با هدف توسعه عمرانی کشور تلاش می‌کرد، حال با تبدیل به جهاد کشاورزی رسالت مهم توسعه کشاورزی و افزایش بهره‌وری در این بخش را بر دوش می‌کشد و هدف همه ما تلاش برای پیشبرد این اهداف و افزایش بهره‌وری کشاورز می‌باشد.

مهندس مهری با اشاره به  لزوم اجرای درست و دقیق طرح پهنه بندی گفت: جهاد بدون کشاورز هیچ مفهومی ندارد و این کشاورز است که به فعالیت ما معنا می‌بخشد. وی همچنین این طرح را یک فرصت برای نیازسنجی کامل روستاها و نیز ارتباط مستقیم و مفید با بهره‌برداران کشاورزی و دامی و اجرای کامل پهنه‌بندی مستلزم برنامه ریزی صحیح و هدفمند دانست.

مهری با توجه به پایین بودن بهره وری آب و بحران آب در کشور بر نهادینه کردن آبیاری تحت فشار در کل شهرستان با تلاش شبانه روزی تاکید کرد.

وی با بیان این موضوع که در حال حاضر مسئله فرسایش خاک از جمله مشکلاتی است که در همه جا درگیر آن هستیم کنترل فرسایش خاک بوسیله کشت عمود بر جهت شیب و کاشت درختان مثمر در اراضی شیب دار با توجه به نوع آب و هوا و میزان شیب را امری ضروری دانست.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE