دو خاکی : کشاورزان از خاک‌ورزی باغات خودداری کنند.

کشاورزان از خاک‌ورزی باغات خودداری کنند

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به کاهش شدید رطوبت خاک، کشاورزان از عملیات خاک‌ورزی در این فصل خودداری کنند.

سیدطاهر نوربخش در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه چهارمحال و بختیاری، رعایت اصول فنی از سوی کشاورزان را به دلیل کاهش بارندگی در استان ضروری دانست.

وی با اشاره به کاهش شدید رطوبت خاک طی خشکسالی‌های اخیر و کاهش بارش‌ها، افزود: به دلیل کاهش بارندگی‌های فصلی، عملیات خاک‌ورزی در این فصل نباید انجام شود. باغداران باید از هرگونه عملیات خاک‌ورزی از قبیل بیل زدن و کارکردن با کولتی‌واتور در باغات برای جلوگیری از کاهش رطوبت بیشتر زمین خودداری کنند.

نوربخش خاطرنشان کرد: باغدارانی که از آب قنات و چشمه استفاده می‎کنند چنانچه برای آنها مقدور است برای آبیاری باغات خود اقدام کنند.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE