0 آپدیت جدید از تلگرام دریافت شد.
کشاورزی سنتی باعث فرسایش خاک می‌شود - دو خاکی
دو خاکی: کشاورزی سنتی باعث فرسایش خاک می‌شود

کشاورزی سنتی باعث فرسایش خاک می‌شود

دو خاکی: رییس اداره ارزیابی معاونت آبخیزداری خوزستان گفت: کشاورزی به روش سنتی فرسایش خاک را زیاد می‌کند و اثرات نامطلوبی را بر محیط زیست خواهد داشت.

به گزارش دو خاکی به نقل از خوزنیوز، امیر رعیت پیشه چهارشنبه بیان داشت: فرسایش خاک دلایل زیادی دارد که یکی از مهم ترین دلایل آن، کشاورزی به روش سنتی است.

وی گفت: اگر در کشاورزی به روش سنتی، آب مدت زمان زیادی بر روی خاک باقی بماند باعث فرسایش خاک و شسته شدن آن به پایین دست می‌شود.

رعیت پیشه افزود: خاک فرسایش شده در صورت انباشته شدن در پشت سدهای بزرگ می‌تواند مشکلات زیادی را برای سدها و زمین‌های پایین دست ایجاد کند.

رییس اداره ارزیابی معاونت آبخیزداری خوزستان بیان داشت: یکی از راه‌های جلوگیری ازفرسایش خاک، استفاده از خاک با توجه به قابلیت و کاربری خاک برای کشاورزی است.

وی گفت: تخریب اراضی مرتعی و جنگلی و همچنین انجام نشدن عملیات خاک ورزی مناسب بر روی اراضی زراعی دیم از عوامل موثر بر فرسایش و تولید رسوب است.

رعیت پیشه در ادامه افزود: هر ساله در برخی از مناطق خوزستان، فرسایش خاک به بیش از ۲۰ تن در هکتار در سال می‌رسد.

**زمین‌های کشاورزی بر اساس نوع کاربری خود استفاده شوند

رییس اداره ارزیابی معاونت آبخیزداری خوزستان گفت: کنترل فرسایش خاک و رسوبات کار بسیار پیچیده ای است و در هر منطقه بر اساس نوع کاربری باید یک برنامه خاص را اجرا کرد.

رعیت پیشه در ادامه افزود: کارهای مکانیکی و بیومکانیکی در برخی از زمین‌های کشاورزی باید انجام داد و عملیات کشاورزی باید با نظارت مهندسان کشاورزی انجام شود تا فرسایش خاک کاهش یابد.

وی با بیان اینکه زراعت دیم باید در زمین و شرایط بارندگی مناسب انجام شود اظهارکرد: در مناطقی که بارندگی در حدود ۴۰۰ میلی متر است کشت دیم مناسب است؛ بسیاری از مناطق خوزستان برای کشت دیم مناسب نیستند اما این نوع کشت در این مناطق انجام می‌شود و این عمل باعث فرسایش خاک می‌شود.

وی گفت: کشت دیم باید در اراضی با شیب زیاد صورت گیرد، و شخم زدن در اراضی با کشت دیم باید به صورت عمودی و در جهت شیب باشد رعایت این نکات از فرسایش خاک در اراضی بسیار تاثیر گذار است.

رعیت پیشه بیان داشت: برای جلوگیری از ورود رسوبات خاکی به پشت سدها و رودخانه‌ها اداره کل منابع طبیعی خوزستان سدهای رسوب گیری در اندازه‌های پنج تا ۱۲ متر در مناطق مختلف این استان ساخته شده، تا از رسوبات خاکی بالا دست جلوگیری کنند.

وی گفت: سدهای رسوبی، مخازن زیر زمینی برای جمع آوری رسوبات ایجاد می‌کنند.

وی با بیان اینکه فرسایش خاک در این استان به طور طبیعی در حدود هشت تا ۱۰هزار تن در سال است افزود: مناطقی در خوزستان وجود دارد که میزان فرسایش در بالا دست استان به ۲۰ هزار تن در سال نیز می‌رسد.

**خروجی آب از سد گتوند باعث فرسایش خاک می‌شود

رییس اداره ارزیابی معاونت آبخیزداری خوزستان گفت: آبی که از سد گتوند خارج می‌شود باعث فرسایش خاک در مسیر شده،و رسوبات وارد رودخانه کارون می‌شود.

وی ادامه داد: این وضعیت شرایط هیدرولیکی رودخانه را دچار مشکل می‌کند و با بارندگی این رسوبات وارد سامانه فاضلاب و آب شرب مردم می‌شود.

رعیت پیشه گفت: از این رو در پایین دست سد گتوند نیز باید سدهایی در حدود یک تا یک و نیم متر را احداث کرد تا از ورود رسوبات به درون رودخانه کارون جلوگیری کند.

وی افزود: نیاز است تا ردیف‌های اعتباری برای این معضل در خوزستان در نظر گرفته شود؛ پیشگیری بهتر از درمان است؛ رسوبات حاصل از فرسایش خاک می‌تواند صدمات جدی به رودخانه‌ها و به ویژه سدهای بزرگ و سلامتی مردم وارد کنند.

رییس اداره ارزیابی معاونت آبخیزداری خوزستان افزود: عملیات آبخیزداری برای جلوگیری از رسوبات باعث می‌شود تا در بالا دست کشاورزی رونق یابد و مردم در پایین دست نیز با مشکل بهداشت آب روبه رو نشوند که برای این حرکت نیاز به اعتبار است.

وی گفت: عملیات آبخیزداری باعث افزایش عمر مفید سدهای بزرگ، خود بستری برای توسعه پوشش گیاهی و نفوذ آب به لایه‌های زیرین خاک می‌شود.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE