کود شیمیایی

کود شیمیایی اراضی مازندران به نرخ پارسال توزیع شد

 

سلطانی با بیان اینکه توزیع کودهای شیمیایی مورد نیاز کشت پائیزه در استان به اتمام رسیده است، گفت که کشاورزان کود شیمیایی مورد نیاز خود را با قیمت سال زراعی گذشته خریداری کنند.

از آنجایی که مهم ترین فعالیت کشاورزی مازندران برنجکاری است ،خرید و تامین کودهای شیمیایی همواره از دغدغه های شالیکاران محسوب می شود.

بر اساس آمارهای رسمی سهمیه سالانه انواع کودهای شیمیایی برای ۷۲ نوع محصول کشاورزی استان ۱۷۵هزار تن است.

کودهای پتاس، اوره و فسفات به عنوان کودهای پایه محصولات کشاورزی محسوب می شوند.

مجید سلطانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا قیمت کود شیمیایی اوره ۵۰ کیلو گرمی را برای مصرف کننده ۳۸ هزار و ۵۰۰تومان و کود فسفاته را ۵۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این قیمت ها مربوط به سال گذشته است و تاکنون تصمیمی در خصوص افزایش قیمت گرفته نشده است.

وی با اعلام این که به طور متوسط در هر شهرستان حدود ۲۵ کارگزاری تحت پوشش شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران توزیع نهاده های کشاورزی بویژه کودهای شیمیایی را انجام می دهند، افزود: توزیع پنج هزار تن کود فسفات با همان قیمت سال گذشته آغاز شده و پنج هزار تن دیگر نیز خریداری و در حال حمل به انبار های استان مازندران است.

کارگزاری های تنها مرجع توزیع کود

سلطانی با بیان اینکه طی یک ماه گذشته عده ای در صدد اختلال در توزیع کود شیمیایی پائیزه بودند، گفت: برای جلوگیری از هر گونه سوء استفاده و با توجه به اینکه کود شیمیایی فسفات وارداتی است ،شالیکاران برای تهیه کود در کارگزاری های شرکت های خدماتی کارت ملی خودشان به همراه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان نگران تامین و توزیع کودشیمیایی اوره نیز نباشند و امسال افزایش قیمتی را نیز نخواهیم داشت، ادامه داد: تولید کود اوره صد درصد داخلی است و بر اساس برنامه وزارت جهاد کشاورزی توزیع این نوع کود برای کشت بهاره سال آینده نیز تا قبل از پایان سال جاری انجام می شود.

میانگین نیاز هر هکتار به کود های شیمیایی در زمین های کشاورزی مازندران ۲۰۰ کیلو گرم است. نیاز هر هکتار به کود اوره ۱۰۰کیلو و فسفات و پتاس هر یک ۵۰کیلو گرم است. سالانه حدود هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در مازندران تولید می شود.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE