یادداشت ابتکار درباره گرد و خاک در خوزستان

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پس از جلسه عصر دیروز با معاون اول رییس جمهور و وزرا و مسئولین ذی ربط با بحث گرد و غبار، طی یادداشتی در صفحات شخصی خود در شبکه های اجتماعی، خبر از تهیه بسته اقدامات اجرایی و اعتباری در این زمینه داد.

به گزارش دو خاکی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ معصومه ابتکار نوشت: از جلسه در دفتر معاون اول رییس جمهور بر می گردم. در این جلسه که برای گرد و غبار تشکیل شد غیر از من، آقایان دکتر جهانگیری، مهندس زنگنه، دکتر آخوندی، مهندس چیت چیان، دکتر هاشمی و رییس سازمان هواشناسی حضور داشتند. در ابتدای جلسه گزارشی که از صفحات شبکه ای اجتماعی مانند کاربران عزیز این صفحه تهیه کرده وعکس هایی که از کامنت ها گرفته بودم را ارایه و درباره مطالبات اجتماعی، اعتراضات و شرایط سختی که بر مردم اهواز و سایر شهرهای خوزستان مانند آبادان، اندیمشک، دزفول، شوش، بهبهان و حتی برخی استان های دیگر وارد شده صحبت شد.

آقای دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از فوریت های صورت گرفته مانند توزیع ماسک و آماده باش بیمارستان ها برای پاسخگویی به مراجعات مردم ارایه داد و تاکید کرد که به محض امکان پرواز به اهواز خواهد رفت. دیگر دستگاهها هم گزارش برنامه هایشان را ارایه دادند. در این جلسه جناب مقتدایی استاندار خوزستان هم از طریق تلفن در بحث ها مشارکت داشت.

این تلاش ها به تهیه بسته اقدامات اجرایی و اعتبارات مقابله با گرد و غبار استان خوزستان منجر شده که روز یکشنبه در جلسه دولت مطرح می شود و متعاقب آن هیاتی متشکل از معاونین و نمایندگان دستگاههای اجرایی ذی ربط به همراه اینجانب در هفته آینده به اهواز خواهیم رفت تا در استان جلسه اجرایی آن را برگزار کنیم. امشب ساعت یازده و نیم از طریق گفتگوی زنده در شبکه استانی خوزستان حضور خواهم داشت.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE