۲۰ هزار هکتار از اراضی حاصلخیز کشور سالانه قربانی تبدیل اراضی می‌شود

به گزارش دو خاکی، شست بررسی وضعیت خاک های کشاورزی در ایران با حضور دانشجویان و اساتید دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز و با سخنرانی رئیس انجمن علوم خاک ایران به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد.

در این نشست رئیس انجمن علوم خاک ایران اظهار داشت: قدیمی‌ترین آثار کشاورزی مربوط به ۱۲ هزار سال قبل توسط کاوشگران در کشورمان کشف‌شده است؛ اما امروز استفاده‌های غیراصولی از منابع خاک موجب شده بسیاری از صاحب‌نظران در این حوزه نسبت به آینده کشور در حوزه خاک نگران باشند.

وی تصریح کرد: از ۱۶۵ میلیون هکتار مساحت کشور، ۱۸ و نیم میلیون هکتار آن اراضی کشاورزی تحت کشت است که از این میزان نیز یک و نیم میلیون هکتار قابلیت کشت ندارد و باید از بخش کشاورزی خارج شود.

رئیس انجمن علوم خاک کشور گفت:۶۰ درصد از ۱۸ و نیم میلیون هکتار ارضی کشاورزی کشور اراضی دیم و ۴۰ درصد اراضی آبی است که بیش از یک‌میلیون هکتار از این ارضی در کلاس یک قرار دارد و سالانه به دلایل مختلف بخش قابل‌توجهی از این اراضی نیز تحت آیش(نکاشت) قرار می‌گیرد.

گرجی عنوان کرد: سرانه اراضی نسبت به افراد در سال ۱۳۴۵، شش‌صدم درصد بوده که بر اساس بررسی‌های علمی انجام‌شده با توجه به اینکه بسیاری از اراضی حاصلخیز در کنار شهرها قرارگرفته و به‌سرعت تغییر کاربری داده و به ساختمان تبدیل می‌شود، در سال ۱۴۰۰ این میزان به ۱۶ صدم درصد می‌رسد.

وی با اشاره به اهمیت مسئله امنیت غذایی در کشور گفت: امنیت غذایی یکی از مؤلفه‌های امنیت ملی در هر کشور است که خدشه‌دار شدن این امنیت می‌تواند مشکلات بسیاری را ایجاد کند.

رئیس انجمن علوم خاک کشور گفت: خاک خدمات عمده‌ای مانند تولید محصول و تأمین امنیت غذایی، تولید مواد اولیه و تعادل بخشی به محیط را انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: بسیاری از مشکلات مانند بروز گرد و غبارها در استان خوزستان و سایر استان های کشور ناشی از درست استفاده نکردن از منابع خاکی است.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE