۲۶ نوع کود کشاورزی در سبد بهره‌برداران

امسال بهره‌برداران بخش کشاورزی با متنوع بودن برنامه کودی از ۲۶ نوع کود کشاورزی بهره می‌گیرند.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از تأمین به اندازه کودهای مصرفی بهره‌برداران بخش کشاورزی در انبارها خبر داد و گفت: با وجود آنکه تنش‌ها در سال گذشته بخش کشاورزی را تحت تأثیر قرار می‌داد و در سال گذشته مشکلاتی در زمینه تأمین نهاده‌های مورد نیاز وجود داشت، اما در سال زراعی جدید، تاکنون ۸۵۰ هزار تن کود اوره مورد نیاز بهره‌برداران در انبارهای شرکت خدمات حیمایتی ذخیره شده است.

علیرضا ولی افزود: برای توزیع کود سرک و تأمین سایر نهاده‌ها هیچ مشکل خاصی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، در سال گذشته سه میلیون و ۲۴۰ هزار تن کود باید تأمین می‌شد که ۸۰ درصد آن تحقق یافته و آماده توزیع است.

ولی ادامه داد: در برنامه سال جاری نیز تأمین و تدارک حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن کود برای سال آینده در دستور کار است که این شرکت اقدامات لازم برای این مقدار نهاده را انجام داده است.

وی از متنوع بودن برنامه ابلاغی سال ۹۴ خبر داد و تصریح کرد: در سال گذشته سه گروه کودی که شامل پنج نوع کود شیمیایی بود در برنامه وجود داشت، این در حالی است که امسال به هفت گروه کودی و ۲۶ نوع کود شیمیایی ارتقاء یافته است.

 

تولید ۲۴ نوع کود کشاورزی در کشور

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در ادامه یادآور شد: در سال‌های گذشته از کودهای ازته، فسفاته و پتاسه بهره گرفته می‌شد، اما امسال پنج نوع کود فسفاته، دو نوع پتاسه، چهار نوع کود میکروبی، چهار نوع کود گوگردی، دو نوع کود محرک‌های آلی و زیستی و دو نوع کود آلی در سبد کودی گنجانده شده است.

ولی تأکید کرد: کود ازته که شامل پنج نوع است، امسال توزیع می‌شود و در بخش کودهای فسفاته نیز تنوع از دو نوع به پنج نوع ارتقاء یافته است.

وی اظهار داشت: دو نوع کود پتاسه نیز برای استفاده بهره‌برداران بخش کشاورزی تدارک دیده شده است که با توجه به تولیدات داخل امکان استفاده بخشی از کودهای فوق وجود دارد.

ولی از کاهش معنادار کودهای وارداتی در سال ۹۴ خبر داد و گفت: از ۲۶ نوع کود شیمیایی ابلاغ‌شده برای سال جاری، دو نوع وارداتی بوده و ۲۴ نوع دیگر داخل کشور تولید می‌شود.

وی از تأکید وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین و تدارک کودهای غیرشیمیایی از قبیل آلی، زیستی و میکروبی خبر داد و افزود: در سال جاری در برنامه داریم که علاوه بر تأمین کودهای شیمیایی از کودهای غیرشیمیایی نیز در مزارع کشاورزان بهره بگیریم.

ولی از اجرایی شدن برنامه کیفی‌سازی کودهای شیمیایی خبر داد و خاطرنشان کرد: تأمین کود بر اساس نیازهایی که توسط مؤسسه تحقیقات خاک و آب اعلام می‌شود، انجام شده و بدین‌ترتیب تمامی استان‌ها تحت بررسی قرار گرفته‌اند تا توزیع کودهای شیمیایی با توجه به نیاز واقعی کشاورزان باشد.

وی ادامه داد: تمامی تولیدکنندگان داخلی ملزم شدند برای امسال تأییدیه کیفیت را از مؤسسه تحقیقات خاک و آب دریافت کنند که بدین‌ترتیب کودهای مصرفی داخل کشور از استانداردهای بین‌المللی نیز تبعیت می‌کنند.

 

تولید بیش از ۱۰۰ هزار تن کود فسفاته

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از حمایت تولیدکنندگان داخلی کود در کشور خبر داد و تصریح کرد: بر اساس تفاهم‌نامه منعقدشده بین انجمن صنفی و اتحادیه‌های تولیدکننده کود و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استفاده از کودهای داخلی در اولویت است و مقرر شده که این تولیدکنندگان ۲۵۰ هزار تن کود شیمیایی را تولید کنند و تحویل دهند که با توجه به امکانات حمل و نقل و انباری شرکت، توزیع آن بر عهده این ارگان خواهد بود.

ولی یادآور شد: هرساله ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن کود دی‌آمونیوم فسفات به کشور وارد می‌شد، اما از سال گذشته بر اساس قرارداد منعقدشده با پتروشیمی‌های داخلی توانستیم این کود را در داخل تولید کنیم.

وی تأکید کرد: سال گذشته ۴۰ هزار تن کود فسفاته توسط تولیدکنندگان داخلی تولید شد و امسال تولید آن به بیش از ۱۰۰ هزار تن خواهد رسید.

ولی اظهار داشت: اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی تولیدکننده کود تفاهم کردند که سالانه ۱۰ درصد بر تولیدات خود بیفزایند که بدین‌ترتیب ظرف یک برنامه ۱۰ ساله، دیگر هیچ کودی وارد نخواهیم کرد و در این راستا حمایت‌های لازم از آنها انجام می‌شود.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که هرچه سریع‌تر تولیدات نهاده‌ها به‌ویژه کود شیمیایی به اندازه‌ای برسد که توان صادراتی محصولات داخل کشور نیز افزایش یابد./نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE