۴ برابر متوسط جهانی خاک از دست می‌دهیم

۴ برابر متوسط جهانی خاک از دست می‌دهیم

مدیر اجرایی پروژه‌های بین‌المللی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه هم‌اکنون نزدیک به ۴ برابر متوسط جهانی خاک از دست می‌دهیم و بیش از ۱۰۰ برابر آبی که به زمین نفوذ می‌کند آب استفاده می‌کنیم، گفت: برای مقابله با معضلات آب وخاک باید شناسنامه‌ای برای حوزه آبخیز تهیه و در دفاتر توسعه محلی اتاق فکر ایجاد شود.

به گزارش ایسنا، مهندس هوشنگ جزی در سومین کارگروه اجرایی پروژه جامع مدیریت حوزه آبخیز، تصریح کرد: سازمان جنگل‌ها و مراتع، تجارب ۲۰سال خود از پروژه‌های پایلوت در کشور را در قالبی جمع‌آوری و تحت عنوان طرح جامع مدیریت حوزه آبخیز ابلاغ کرده است. اجرای طرح مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز باعث جلوگیری از موازی‌کاری‌ها و رفع بسیاری از مشکلات موجود در راه حفظ و احیای منابع طبیعی می‌شود.

مدیر اجرایی پروژه‌های بین‌المللی سازمان جنگل‌ها به رویکرد مبتنی بر توسعه و پیشرفت ۵ سرمایه انسانی، فیزیکی، مالی، طبیعی و اجتماعی اشاره کرد و گفت: اکنون این سرمایه‌ها به خوبی مدیریت نمی‌شوند و باید توجه جدی به این امر داشت. وی گفت: با توجه به سرمایه‌های خوبی که در کشور داریم خوب است که برای حوزه‌های مرتبط، برنامه‌های مشخص و جامعی ارائه کنیم تا بتوان از این سرمایه‌ها به‌خوبی استفاده کرد. جزی با بیان اینکه نیاز به برنامه منسجم داریم، یادآورشد: درحال حاضر، بیشتر تمرکز ما روی تلفیق بودجه است نه تلفیق برنامه.

جزی در بخشی از گفته‌های خود از نشست ۶۰تا ۶۵درصدی زمین در دشت میناب خبر داد و گفت: در آبخوان‌ها نشست‌های خطرناکی دیده می‌شود و دشت میناب در حال نابودی است که این نشان می‌دهد موضوعات مربوط به آب‌های زیرزمینی به حوزه‌های دیگر هم مربوط می‌شود؛ لذا نباید از ارتباط حوزه‌ها با هم غافل شد.

مدیر اجرایی پروژه‌های بین‌المللی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تشکیل ستاد مناسب برنامه‌ریزی، انتخاب حوزه آبخیز، تدوین برنامه راهبردی حوزه، ظرفیت‌سازی‌، توانمندسازی و آموزش، هماهنگی پروژه‌های دولتی و فعالیت‌های مردمی، اجرا، نظارت، پایش، ارزیابی و مستند‌سازی‌ را از گام‌های اصلی تشکیل حوزه آبخیز برشمرد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE