10 هکتار از مناطق حفاظت شده ارسباران طعمه حریق شد

دو خاکی به نقل از  ایرنا – فرماندار خداآفرین گفت: حدود ۱۰ هکتار از مناطق حفاظت شده ارسبارن با پوشش زراعی، مرتعی و جنگلی در محدوده این شهرستان طعمه حریق شد.

امین امینیان، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آتش سوزی از روز گذشته در روستای ‘ اولی ‘ از توابع بخش منجوان و در داخل محدوده حفاظت شده ‘ دیزمار’ به علت بی احتیاطی افراد محلی آغاز شد.

وی گفت: با وجود صعب العبور بودن منطقه، آتش سوزی با تلاش ماموران منابع طبیعی، محیط زیست و مرزبانی خداآفرین و مشارکت محیط زیست جلفا و اهالی مهار شد.

وی افزود: مناطق حفاظت شده ارسباران از منابع طبیعی بسیار ارزشمند در شمالغرب کشور به شمار می رود که حفاظت از آن امری بسیار مهم و حیاتی است.

شهرستان مرزی خداآفرین با ۳۵ هزار نفر جمعیت در ۲۲۰ کیلومتر تبریز واقع است.

محدوده های منفصل ۳ و ۴ سازمان منطقه آزاد ارس با کاربری های گردشگری و کشاورزی نیز در این شهرستان واقع می باشند.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE