۴ راهکار اصلی برای کاهش میزان فرسایش خاک در کشاورزی

۴ راهکار اصلی برای کاهش میزان فرسایش خاک در کشاورزی از زبان مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: افزایش سطح زیر کشت که در ایران عملاً به دلیل کمی منابع آبی و کاهش کیفیت آب‌های سطحی زیرزمینی امکان‌پذیر نیست یکی از راه‌های اصلی کاهش میزان فرسایش خاک در کشاورزی است.

به گزارش خبرنگار ایانا در بجنورد، محمدحسن غلامی به راهکارهایی که باعث کاهش میزان فرسایش و تعادل اکوسیستم می‌شود پرداخت و بیان کرد: افزایش راندمان کشت در واحد سطح یکی از راهکارها است که به معنای کشت براساس استعداد اراضی و قابلیت بهره‌برداری از آن‌ها با توجه به شرایط آبی و خاکی است.

وی بیان کرد: استفاده از سایر منابع نیز از دیگر راهکارها است که از منابع آبی برای تولید پروتئین استفاده شود تا از چرای بی‌رویه دام جلوگیری شود که طی یک آمار علمی میزان دام ما در سطح مراتع حدوداً ۱۰ برابر دنیا است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: حفاظت از منابع طبیعی نیز از دیگر راهکارها است که انجام طرح‌های تثبیت شن و همچنین مالچ پاشی و بذرپاشی در سطح مزارع و مراتع باعث کاهش میزان فرسایش می‌شود.

غلامی ادامه داد: همچنین نگهداشتن بقایای گیاهی در سطح خاک مزارع علاوه بر افزایش مواد آلی خاک باعث کاهش اثرات سوء فرسایش شده، لذا سوزاندن بقایای گیاهی تا حدود زیادی باعث صدمه زدن به خاک و همچنین میکرو ارگانسیم‌های مفید خاک می‌شود.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE